У Тростянці на Сумщині 19 червня стартує перший тур нового сезону чемпіонату України з баскетболу 3х3. Наразі цей вид гри стрімко розвивається в світі. Наприкінці липня баскетбол 3х3 дебютуватиме в змагальній програмі Олімпіади.
Про структуру літнього чемпіонату України, спрямовані на підвищення конкуренції зміни та заходи з підтримки сучасних тенденцій розвитку гри розповів колишній гравець національної збірної, бронзовий призер чемпіонату Європи, заступник голови комісії ФБУ з розвитку та популяризації баскетболу 3х3 в Україні Дмитро Липовцев.
Читайте: Завершується реєстрація учасників стартового туру чемпіонату України з баскетболу 3х3- Стартує літній сезон чемпіонату України з баскетболу 3х3. Яка його структура, скільки турів передбачено?
- Сезон розпочинається в середині червня та закінчиться великим фіналом на початку серпня. Передбачено 10 турів та фінал, у якому візьмуть участь переможці кожного з турів та шість найкращих за рейтингом команд.
- Перший тур стартує в Тростянці. Скільки команд гратиме, які категорії? Передбачено якісь нові сюрпризи для учасників чи глядачів?
- Добігає кінця період заявки команд. Люди ще тільки звикають реєструватися на платформі ФІБА, тож ми не квапимо команди із завчасною реєстрацією, як це роблять в Європі. У кожному турі чемпіонату передбачено три категорії: кадети (U-15), юніори (U-17) та дорослі. У Тростянці на учасників та вболівальників чекає дуже насичена програма, що включатиме багато активностей, змагань, розіграшів подарунків та багато чого іншого.
- Які основні зміни в порівнянні з попередніми сезонами?
- Усе більше і більше країн світу вже усвідомили серйозність намірів баскетболу 3х3 та перебудовує свої чемпіонати під професіональні команди. У цьому сенсі ми також не повинні відставати, якщо хочемо представляти країну на міжнародному та професійному рівнях. Це дуже копіткий та складний процес, бо класичний баскетбол вже багато часу є основним видом заробітку більшості професіональних баскетболістів, і в їх думках баскетбол 3х3 – більше хобі та засіб підтримання кондицій у міжсезонні. Ми намагаємось показати і професіоналам, і аматорам, що часи змінилися і те, що колись було дворовою розвагою, набирає таких масштабних обертів, що вже є олімпійським видом спорту та серйозним джерелом доходу для професіоналів. Я вважаю, що саме нестача інформації про професійну складову 3х3 є найбільшою проблемою в розвитку цього виду спорту в Україні.
Ми плануємо, потрохи, змінювати ставлення до баскетболу 3х3 як професійних баскетболістів, так і функціонерів, які, по старій пам’яті, вважають цей вид спорту «несерйозним хобі» і витрачають скажені кошти без отримання бажаного результату.
Приведу лише декілька цифр, щоб зрозуміти, що ж це за «напівпрофесійне хобі» таке – баскетбол 3х3. Загальна сума призових у професійному сезоні 3х3 складає $2 000 000. Команда Novi Sad, яку ми перемагали в матчі за бронзу, за весь час свого існування заробила $1 000 000 доларів (що особисто я вважаю дуже непоганим показником для п’ятьох «напіваматорів»).
І, звісно ж, не треба забувати про Олімпіаду. Звитяги на міжнародному рівні у командних видах спорту завжди цінувались і будуть цінуватись.
Тож, наша основна задача – показати і гравцям, і функціонерам, що є альтернатива професійному класичному баскетболу, як в плані основного заробітку спортсмена, так і в плані «вихлопу» по ціні-якості для спонсорів.
Баскетбол 3х3 в цьому плані є дуже зручним варіантом, адже корт та кільце можна ставити у будь-якій локації (торгівельні центри, історичні замки, навіть драматичні театри), і не прив’язуватись до стадіонів та спортзалів.
Баскетбол 3х3 є сучасним продуктом, що вбирає усі найкращі якості як спортивно-змагальної складової, так і з боку маркетингу в спорті.
Тож, завдання у нас не із легких – витіснити вкорінене роками переконання про баскетбол 3х3 та «вскочити в останній вагон» з країнами, що вже перебудувалися та отримують всі бонуси від цього молодого олімпійського виду спорту. Якщо, 5 років тому класичні баскетболісти ще щось могли вибороти в 3х3, то зараз це вже нереально. І чим раніше ми це усвідомим – тим більші шанси в нас будуть десь щось виграти у командному виді спорту.
- Чи передбачено в структурі чемпіонату якісь заходи, які дозволили б Україні підвищувати свій рейтинг з баскетболу 3х3 в ФІБА?
- Рейтинг збірних ФІБА складається із персонального рейтингу 50-ти найкращих гравців федерації. Тож, нам важливо, щоб гравці відвідували якомога більше турнірів і заробляли персональні бали рейтингу. Звісно, що рівень чемпіонату України, наразі, поступається європейським і наші гравці отримують не так багато балів, як у Квестах чи Челенджерах ФІБА. Якщо ми хочемо десь грати та щось вигравати на офіційному та професійному рівнях, ми зобов’язані підштовхувати та допомагати гравцям створювати професійні команди. Для цього Федерація баскетболу України буде відправляти переможців фіналу на Челенджери ФІБА та всіляко допомагати із створенням професійних команд 3х3 та подальшим їх просуванням в міжнародному рейтингу, що йде на користь як гравцям, так і державі в цілому.
- Наскільки високою буде конкуренція в чемпіонаті? Чи виступатимуть у ньому баскетболісти національних збірних?
- Наразі, всі хлопці із національної збірної є чинними гравцями в 5х5, що, буває, шкодить у баскетболі 3х3, де спільного із «класикою» навіть менше, ніж відмінностей. Тож, я б не поспішав записувати гравців націоналки у фаворити. У 3х3 вже грають стільки «збитих льотчиків», що переможе той, хто краще грає та розуміє баскетбол 3х3, який, по суті, схожий на клатч в 5х5, де можливо все. За це ми і любимо баскетбол.