Баскетбольний клубний сезон, що днями завершився, став історичним для міста Кіровоград. Це був безпрецедентний успіх в історії українського баскетболу: БК «Кіровоград» став переможцем чоловічої Вищої ліги, а «Єлисавет-Баскет» виграв жіночий чемпіонат, також у кіровоградських команд золото чоловічої та срібло жіночої Першої ліги. Вітаємо президента Федерації баскетболу Кіровоградської області Сергія Сухого з таким непересічним досягненням і говоримо з ним про те, що є запорукою вдалого розвитку баскетболу і високих результатів.
- Сергію Олександровичу, цього сезону Кіровоград став столицею баскетболу в Україні. Поділіться секретом успіху – за рахунок чого Кіровоград досяг таких результатів?
- Безумовно, не можна сказати, що це заслуга когось одного, оскільки кожним з напрямків займаються різні люди: жіночі команди Вищої та Першої ліг фінансує одна людина, команду чоловічої Вищої ліги – друга людина, команду Першої чоловічої ліги – третя. Свого часу наш колишній губернатор Сергій Ларін заразив цих людей ідеєю розвитку баскетболу в Кіровограді. Амбіційні, небайдужі до баскетболу люди поставили перед собою цілі і змогли їх досягти.
- БК «Кіровоград» згідно Регламенту отримав право виступати в Суперлізі. Чи є у команди такі плани на наступний сезон?
- Керівництво клубу поки що не озвучувало свою позицію щодо цього питання, тож не готовий вам відповісти. Багато чого залежить від політичної ситуації в країні. Виступ у Суперлізі потребує зовсім іншого фінансування, тому все залежить від того, як йтимуть справи в бізнесі тих людей, котрі фінансують БК «Кіровоград».
- З цього запитання витікає і наступне. Чи планується в Кіровограді будівництво нового спорткомплексу для матчів баскетбольних команд?
- Наскільки мені відомо, такі плани є, є земля під цей проект. Є бажання побудувати арену, однак наразі цей проект перебуває на стадії очікування, чи з’являться можливості у спонсорів інвестувати гроші, адже наразі важко говорити про якусь державну підтримку, гадаю, вона є нереальною, якщо враховувати економічну ситуацію в країні. Наш нинішній зал має 150 місць для сидіння плюс балкон. Це теж є суттєвим питанням, якщо говорити про вхід БК «Кіровоград» до Суперліги. Переконаний, що проводити домашні матчі на чужих майданчиках, неправильно.
- Чи є в планах БК «Єлисавет-Баскет» участь у єврокубках?
- Я вважаю, що наразі найбільша проблема – це кількість учасників чемпіонату України серед жіночих команд. Не знаю, чи набереться достатня кількість команд для участі в регулярному чемпіонаті наступного сезону. Зі свого боку я мало чим можу зарадити у вирішенні цієї проблеми. Говорити про єврокубки поки що складно, адже, я вважаю, рівень нашого клубного жіночого баскетболу поки що не дотягує до європейських стандартів. Можливо, є сенс спочатку спробувати свої сили, скажімо, в Балтійській жіночій баскетбольній лізі. Це дасть більше ігрової практики і може стати сходинкою до єврокубків.
- Після успіхів національної збірної спостерігається бум баскетболу серед юного покоління, збільшилась кількість дітей, котрі приходять до секцій. Днями в Києві відбувся грандіозний фінал Всеукраїнської шкільної ліги з баскетболу 3х3 серед команд хлопців і дівчат. В Кіровограді приділяють велику увагу дітям, зокрема, соціальним проектам, приміром, легіонери кіровоградських команд проводили майстер-клас для малечі. Розкажіть, будь ласка, що робиться для розвитку та популяризації дитячого баскетболу у Вашій області?
- Дитячому баскетболу приділяємо найбільшу увагу. Річ у тім, що всі наші дорослі команди переважно складаються з не кіровоградців. Звісно, гравці команд Першої ліги навчаються у кіровоградських інститутах, тож уже є наполовину кіровоградцями. Однак раніше кіровоградської школи баскетболу фактично не існувало. Гравців з Кіровограда, котрі чогось досягли в баскетболі, можна порахувати на пальцях однієї руки. Тому дитячий баскетбол – як серед хлопців, так і серед дівчат – пріоритет і в Федерації Кіровоградської області, і в клубах. Третій рік ми набираємо дітей до груп баскетболу. Наразі займаються три групи хлопчиків – 2000-2001р.н, 2001-2002р.н. і 2003-2004р.н. Формується група дівчат, вони поки що тренуються з хлопцями, на наступний сезон розділятимемо. Також добиратимемо четверту групу хлопців – 2004-2005 років народження. Наші команди виступали у своїх вікових категоріях у Всеукраїнській юнацькій баскетбольній лізі, та поки що не мали великих досягнень. Працювати з дітьми нам допомагає головний тренер команди Першої ліги БК «Кіровоград-2» Андрій Білозерський, він курирує дитячі групи. Крім того, що виховує дітей, він одночасно готує і власний тренерський штаб, адже в Кіровограді немає також і місцевих кваліфікованих тренерів. Є гравець команди «Кіровоград-2», котрий нині завершує навчання в інституті фізвиховання і протягом року вже працює з дітьми, так би мовити, стажується під керівництвом головного тренера, напрацьовує схеми та методики.
- Не можу не сказати компліменти Кіровограду за «Єлисавет-Баскет ТБ». Це поза сумнівом одна з найкращих програм, присвячених баскетболу в Україні за всю історію.
- Ви ж розумієте, люди, котрі в Україні фінансують баскетбол, вкладають свої кошти від душі, тому що їм дуже подобається цей вид спорту. В нашій країні – це радше хобі, це не є бізнесом. Цим потрібно «горіти». У власника «Єлисавет-Баскет» сестра займається питаннями мас-медіа. Вони відповідальні, добрі люди, котрі вкладають душу в цей процес. Це дуже приємно.
- Ця праця має свої плоди. Нині в Кіровограді баскетбол – найпопулярніший вид спорту, а у команд найвідданіші та найпалкіші вболівальники. Ми в цьому переконалися під час фіналу жіночої Вищої ліги, коли вболівальники «Єлисавет-Баскет» створили для своїх улюбленець домашню атмосферу на виїзді – в київському Інфізі.
- Люди скучили за якісним спортом, хочуть приходити на змагання, цікавляться. Добре, що на сьогоднішній день така можливість у Кіровограді є, тож усі отримують масу задоволення від гри.
- Останнє запитання, що підсумує нашу розмову. Які плани з розвитку та популяризації баскетболу має Федерація Кіровоградської області в найближчому майбутньому?
Цього сезону у нас три золота та одне срібло. Тому мета, як мінімум, закріпитися на цих позиціях. Найголовніший наш пріоритет – це дитячий баскетбол. Архіважливим аспектом є зал. Адже поки що діти тренуються в нестандартному залі, який є меншим за довжиною. Наші юнацькі команди вже виїжджають на змагання, тож це дається взнаки. Тому це питання першочергово треба вирішувати. Федерація Кіровоградської області не має власного майданчика, який було би закріплено за баскетболом. Я дякую педуніверситету за те, що він надає нашим командам весь вільний час на своєму майданчику. Ви розумієте, що в університеті займаються студенти, зокрема, факультету фізвиховання, тож є певні труднощі з достатньою кількістю тренувань на нормальному покритті та стандартному майданчику. Звісно, якби була б державна програма (я кажу про пільгові або безвідсоткові довготермінові кредити, які дали б змогу розвивати спортивний напрямок) це надало б потрібного позитивного імпульсу в становлення центру баскетболу на Кіровоградщині. Кіровоград – невелике місто, в якому не так багато розваг, як у столиці, тому інтерес до спорту тут справді великий. Ви, певно, знаєте, що Кіровоград свого часу став і танцювальною столицею України, вигравши перше телешоу «Майданс». Люди у нас досить азартні та активні, прагнуть до нових досягнень. І ми старатимемося в міру своїх сил не збавляти обертів.