Нещодавно, Міжнародна боксерська асоціація повідомила, що участь у Олімпійських іграх 2016, які прийматиме Ріо-де-Жанейро, зможуть приймати боксери-професіонали. Дана новина суттєво сколихнула боксерську спільноту і тим самим розділила прихильників та спеціалістів боксу на два табори: один з яких підтримує дане нововведення, інші ж виражають негативну позицію.
Свою думку відносно даного питання висловив і президент Федерації боксу України Володимир Продивус.
Володимир Степанович, яка Ваша думка відносно можливої участі професійних боксерів в Олімпійських іграх?
На мою думку, дане нововведення Міжнародної боксерської Асоціації (AIBA) нарешті надасть вагомий поштовх для розвитку та популяризації боксу загалом. Участь в Іграх у Ріо-де-Жанейро провідних боксерів-професіоналів надає можливість привернути значну увагу з боку спонсорів, телебачення та куди більшої частини вболівальників та телеглядачів. Погодьтеся, спостерігати поєдинки за участю Чемпіонів світу серед професіоналів на одному ринзі з провідними боксерами AOB,WSB, APB – це буде цікаво для усіх. Ніяких довгих розмов про підписання контрактів. Якщо хочеш виграти медаль, виходь і боксуй три раунди проти того, з ким звело жеребкування.
Ми маємо не відставати від розвитку спортивної індустрії, де в майже усіх видах спорту давно стерті грані між професійним та аматорським. Я вважаю тренерів та спортсменів, які віддають увесь свій час, присвячують життя боксу, справжніми професіоналами своєї справи. Президент МОК, Томас Бах, у своїй програмі розвитку Олімпійського Руху, чітко визначив, що співпраця з «професіональними» структурами має бути якомога тіснішою. AIBA, та її Президент Чінг Куо-Ву, у свою чергу відреагували запрошенням до профі боксерів на участь у відборі до Олімпійських Ігор. Як на мене, від такої зміни сприйняття сьогоднішніх реалій у спортивній індустрії, наш улюблений вид спорту лише виграє.
Але найголовнішим у цьому питанні, на мою думку, є аргумент який виходить з суті та понять Олімпізму. У Олімпійській Хартії принцип універсалізму є засадним. Олімпіські Ігри мають визначати найсильнішого у кожному виді спорту. Доступ та можливість прийняти участь у Олімпіаді має бути у кожного гідного спортсмена.
Існує така думка, що боксери-професіонали суттєво випереджують представників боксу у майстерності та рівні функціональної підготовки. Виходячи з цього, як Ви вважаєте, чи зможуть на рівних конкурувати олімпійці з професіоналами?
Як на мене це абсолютно хибна думка. Яскравим тому прикладом є Василь Ломаченко, Олександр Усик та інші наші провідні спортсмени, які щойно перейшовши у професійний бокс одразу закріпилися на вершині рейтингів за різними версіями. За останні роки чимала кількість профі боксерів також спробували себе у програмах AIBA, таких як APB та WSB.
Тобто рівень підготовки та майстерності тих боксерів, кого звикли називати аматорами, як мінімум, не є нижчим, а то і вищим багатьох боксерів професіоналів. По-друге, існує ще багато факторів, які в рамках Олімпійського турніру, я не впевнений, що будуть на стороні професіоналів. Наприклад, лише до одного поєдинку професійні боксери готуються тривалий час, а в олімпійському турнірі, при більш-менш рівнозначній підготовці, їм доведеться проводити по декілька боїв на тиждень. Також не менш важливим стане формат самого поєдинку. Три раунди по три хвилини вимагає куди більшої інтенсивності ведення бою, в порівнянні з дванадцятираундовими боями. Тримати вагу протягом усього турніру є непростим завданням, а ми знаємо, що деякі з професійних боксерів скидують п’ять і більше кілограмів. Одне, це скинути декілька кілограмів, взяти вагу і вже на наступний день провести бій, а тримати два тижні відведену вагу це зовсім інше. І таких прикладів можна привести ще багато. Тому, ще невідомо хто буде у фаворитах.
А вже відомо, як професіонали зможуть кваліфікуватися на Олімпійський турнір?
За попередньою інформацією вони мають пройти відбір на сумісному турнірі боксерів APB та WSB, який пройде у червні поточного року. Хоча, я не виключаю, що можуть бути зміни. 1 червня поточного року відбудеться засідання Виконавчого комітету AIBA, на якому і буде затверджена остаточна система кваліфікації професійних боксерів на Олімпіаду 2016 року. Вона має бути максимально прозорую та не ставити боксерів, які боксують у програмах AIBA у невигідне становище.
Чи вже велись переговори з кимось з українців, які наразі виступають на професійному ринзі, про їх залучення до кваліфікаційного турніру?
Стосовно даного питання, я хотів би, що усі зрозуміли наступне… ФБУ наразі сфокусована на підготовці боксерів, які проходять тренувальні збори у складі нашої національної команди. Ми проводили попередні консультації з українськими боксерами та їх представниками. Зацікавленість є, але у кожного з них є контрактні зобов’язання та свої цілі у профі боксі. Ми можемо розмовляти будь з ким, проте, команду на Олімпійські кваліфікаційні турніри формують виключно з тих бійців, в яких впевнений тренерський склад на чолі з Дмитром Сосновським. До турніру APB-WSB у нас попереду ще один ліцензійний старт. Тому, якщо на турнірі у Баку нам не вдасться завоювати перепустки у Ріо, в деяких з вагових категорій, і, що найважливіше, будуть боксери-професіонали, які бажатимуть спробувати свої сили на ліцензійному турнірі, то звичайно ж ми розглянемо питання про можливе їх залучення до складу нашої команди. Проте, повторюсь ще раз, пріоритет для нас сьогодні – боксери Національної збірної України.