На фото: Владислав Кашеєв (ліворуч) та перший віце-президент ФБУ Дмитро Шенцев
Найкращий суддя минулого року за версією Федерації боксу України Владислав Кашеєв, в інтерв’ю прес-службі ФБУ розповів про початок своє кар’єри, усі тонкощі суддівства, зміни у правилах і головних джентльменів на ринзі.
Владислав Кашеєв: «Рефері насамперед має зберігати здоров’я боксера»
Найкращий суддя минулого року за версією Федерації боксу України Владислав Кашеєв, в інтерв’ю прес-службі ФБУ розповів про початок своє кар’єри, усі тонкощі суддівства, зміни у правилах і головних джентльменів на ринзі.
- Вітаємо Вас з нагородою найкращому судді 2018 року. Які у Вас емоції від цієї події і церемонії нагородження?
- Велике спасибі Федерації, особливо Володимиру Степановичу Продивусу, що не забувають «стариків». Нагородили мене в Харкові, на чемпіонаті України серед жінок. Після одного з боїв мені вручив нагороду і передав вітання перший віце-президент Федерації боксу України, Народний депутат України Дмитро Шенцев.
- Які турніри в минулому році були для Вас найважливішими?
- За минулий рік назбиралося чимало турнірів – це і чемпіонати України, й інші турніри, які проходили за календарем Федерації боксу. Виділю Кубок України і - як підбиття усіх підсумків - чемпіонат України серед чоловіків, що пройшов в листопаді у Харкові. Це великий емоційний заряд, своєрідне підбиття підсумків для усього колективу нашої Федерації, а також тренерів і насамперед боксерів. Чемпіонат України з боксу – це не тільки черговий чемпіонат, а й змагання особистостей, індивідуальних якостей кожного спортсмена.
- Як Ви взагалі починали судити бокс?
- Мені було 26 чи 27 років, я тоді ще був діючим боксером. У Чехословаччині була своя ліга і мене, як нейтральну людину, попросили обслугувати декілька боїв. З цього моменту все й почалося. Це був десь 1975-1976 рік. 1981 року повернувся у Союз і починав там з чемпіонатів області, потім перейшов на республіканський рівень. Бойків мені дав можливість здати екзамен в Калініні (Росія), там був югославський супервайзер. А тоді це була Європейська асоціація боксу і в той момент я став суддею міжнародним. За зірками не женуся, бо не бачу в цьому перспективи. Але бокс суджу тому, що мені дуже цікавий цей вид спорту.
- Який бій був найважчим у вашій кар’єрі рефері?
- Не буває складних боїв, просто рефері повинен бути об’єктивним. Треба правильно визначати переможця і насамперед зберігати здоров’я боксера. Звичайно, бувають моменти, коли зупиняєш бій після декількох сильних ударів. Зрозуміло, що боксер заперечує проти цього, але рефері в рингу, якщо це я, визначає переможця, який явно сильніше. Таким чином зберігаю здоров’я того спортсмена, який може довгі роки боксувати і теж стати чемпіоном.
- Що з себе представляє робочий день судді?
- Як правило, день рефері на турнірі починається зі зважування. Зазвичай воно відбувається з 8-9-ї години ранку. Є лікар, який визначає готовність спортсменів до сьогоднішнього бою. Вага боксера навіть на 100 грамів не повинна перевищувати його вагову категорію, інакше не допустять до змагання. Далі сніданок, а потім підготовка ранкової сесії, яка може початися о 12-13-й годині. Потім 20-хвилинна перерва. Потім вечірня сесія. Якщо на турнірі дуже велика кількість учасників, наприклад, 300, то буває, що і о 1-й ночі закінчуємо. А коли учасників 60-70, то сесії по 10 пар для судді, і це вважається дуже вдалим момент – ми таким завжди задоволені.
- Яку кількість боїв рефері може максимально відсудити за день?
- Необмежену. Суддівство відбувається за такою схемою, що кожен рефері може бути в рингу, а може судити збоку. Якщо змагання серйозного рівня, то підрахунок ударів обов’язково ведеться в електронному вигляді. У нас в Федерації є компетентні фахівці, які приїжджають з відповідною технікою. На кожному суддівському столику виставляється спеціальна техніка і судді визначаються за номерами від першого до п’ятого. Таким чином, кожен рефері висловлює свою думку в електронній системі.
В цей момент шостий суддя перебуває у ринзі. Тобто один бій обслуговує шість суддів. Останнім часом призначення суддів, або так зване жеребкування, проводиться в електронному вигляді. Все відбувається таким чином, що якщо я з Вінниці, то вінницького боксера ніколи не буду судити, і спортсменів з найближчих регіонів, наприклад, Житомира, теж. Ця програма налаштована так, щоб враховувати такі випадки. Зазвичай на кожен турнір приїжджає від 18 до 25 суддів.
- Як підтримуєте форму?
- У кожного тренера і судді все по-різному. Я себе намагаюся тримати у формі і щоранку роблю зарядку. Не скажу, що вона важка, але триває півгодини і включає у себе легку пробіжку, віджимання, підтягування.
- Як змінився сам бокс за цей час? Чи легше стало судити з впровадженням електронної системи?
- Усе залежить від бою. Є напружені бої, в яких визначається доля золотих медалей, де суперники абсолютно рівні і важко винести рішення на чиюсь користь. А іноді буває, що один боксер значно сильніший за іншого і такий бій легко судити. Все залежить від боксерів, які боксують на ринзі.
Як правило, усі судді колишні боксери. Я майстер спорту СРСР, тому як бачу – так завжди і суджу. Ніде про це не говорять, але кожен боксер, який під час кар’єри дотримувався якогось стилю, а зараз є суддею, навіть не бажаючи цього все одно віддасть перевагу ігровику. А рефері, який боксував у агресивному, безкомпромісному стилі віддасть перемогу такому самому. Не даремно ж працює 5 бокових суддів, бо кожен з них бачить бій під певним ракурсом. Буває й так, що суддя на рингу перекриває боковому колезі огляд саме тоді, коли відбувається удар. Є такі боксери, які переважно ведуть бій у власному куті. Нещодавно в моїй практиці була ситуація, коли боксер вів бій біля свого синього кута, щоб постійно бути біля тренера, бо той завжди дає підказки. Таким чином, суддя, який перебуває в протилежному куті, не побачить частину тих ударів, які він нанесе біля свого кута.
- Наскільки відчутна різниця при суддівстві, припустимо, юніорів і досвідчених бійців?
- Для мене завжди легше судити досвідчених. Вони з напівслова розуміють команди судді на ринзі, а юні - емоційні і в запалі боротьби не чують команд, б’ють після команди «стоп».
- Кого відзначите з тих боксерів, яких судили, як найбільших джентльменів у поведінці щодо суперників і суддів?
- Не відзначав би когось одного – подобається, коли боксер веде бій дистанційно, не веде брудної боротьби і у нього все чисто. А взагалі всі доволі чемні. Навіть не можу згадати когось, хто вів би себе по-хамськи чи не виконував команди.
Десь по п’ятірці перших боксерів в усіх категоріях приблизно рівні за силами, за рідкісним винятком. Олександр Хижняк виділяється. Про Сашка теж можна сказати, що він джентльмен, та й по життю скромний та інтелігентний. Його інтелігентність проявляється у ставленні до суперників, суддів і всіх оточуючих.
- Часто вносяться зміни у правила?
- Звісно, останнім часом усі зміни сильно зачіпали шоломи, які згодом скасували. Через це спортсменам складніше боксувати в тому плані, що можна отримати травму. А для судді складність проявляється в тому, щоб не допустити зіткнення боксерів. Бо всі розсічення, або ж так звані «січки», переважно відбуваються через зіткнення головами. У перший час після цих змін «січок» було дуже багато, практично в кожному бою. Є такий нюанс, що коли суддя на ринзі веде бійця у кут і підкликає лікаря, він у цей же момент повинен сигналізувати супервайзеру про характер розсічення: зіткнення головами, правильний удар чи умисний удар головою. В цьому є складність.
Іноді трохи змінюються команди судді. Раніше рефері при найменшому порушенні давав команду «стоп», наприклад, при ударі нижче пояса. Зараз же суддя на рингу має більше розмовляти, не застосовуючи цю команду і не зупиняючи бій. Треба так вести бій, щоб він був максимально насиченим по часу і боксери менше відпочивали.
- Які у Вас плани на 2019 рік?
- У нас є план роботи затверджений мінмолодьспорту. В ньому розписані турніри у всіх вікових групах: школярі, юніори, молодь, дорослі. Як у чоловіків, так і у жінок. Так що на кожен місяць припадає по 2-3 турніри. Затвердженнями рефері зараз займається голова суддівської комісії Анатолій Дмитрович Золотар. Йому допомагають Дмитро Лазарєв, Петро Яцик і Андрій Ситніков. Під час їхньої роботи суддям стало комфортніше працювати, бо зменшилася кількість скандалів.