Олександр Жулін: "танцюристам треба зробити дві довільні програми"

11:55 | 09 марта 2017
Рівно рік тому Росія мало не позбулася в фігурному катанні своєї першої танцювальної пари - допінг-тест Катерини Бобрової дав позитивний результат на мельдоній, і Каті з її партнером Дмитром Соловйовим довелося пропустити вже третій поспіль чемпіонат світу.

Рівно рік тому Росія мало не позбулася в фігурному катанні своєї першої танцювальної пари - допінг-тест Катерини Бобрової дав позитивний результат на мельдоній, і Каті з її партнером Дмитром Соловйовим довелося пропустити вже третій поспіль чемпіонат світу. Зараз же танцюристи знову націлені на те, щоб боротися за медалі світової першості. Про те, що відбувається в танцях на льоду, і яким має бути чемпіонське катання, міркує наставник російського дуету Олександр Жулин.

Ми зустрілися в "Олімпійському" на одному з тренувань Бобрової та Соловйова, і на моє прохання дати оцінку вже пройшла половині сезону тренер сказав:

- Якщо говорити відверто, я бачу, що перша п"ятірка пар може тасуватися зараз в будь-якій послідовності. Виділив би, мабуть, лише одну пару - олімпійських чемпіонів Ванкувера Тессу Вірчу / Скотта Мойра. Вони залишилися такими ж харизматичними катальщіков, якими були завжди, довели, вигравши фінал "Гран-прі" і чемпіонат чотирьох континентів, що є лідерами сезону, ця магія поширюється на всіх, в тому числі і на суддів, тому канадцям заслужено викидають вищі бали .

- Чи вважаєте, що справа перш за все в магії?

- Звичайно ж не тільки в ній. Але ось лише один приклад: в довільній програмі у канадський дует є шматок, де Скотт сорок секунд їде на двох ногах. Але оскільки це Вірчу / Моїр, на це закривають очі. Хоча я більше ніж упевнений: якщо який-небудь російський тренер поставить щось подібне своїй парі, він буде "закопаний" вже на контрольних прокатах. Якщо ж це раптом "проскочить", значить, пару закопають на першому ж турнірі, і це буде абсолютно справедливо.

ДАЙТЕ МОЖЛИВІСТЬ ЙТИ ВПЕРЕД!

- Коли ми розмовляли з вами на початку минулого сезону, ви говорили приблизно те ж саме на адресу французького дуету Габріели Пападакіс Гійома Сізерона - з приводу однієї з підтримок. Зокрема - що підтримка не відповідає четвертому рівню складності і ніколи не отримала б його, якби була виконана російською парою.

- Ту підтримку, до речі, Пападакіс і Сізерон переробили. Тепер в їх програмі все, як то кажуть, відповідає букві закону. Але скажіть на милість, що складніше: виконати підтримку в "кораблику", яка, безумовно, по-своєму складна, красива і отримує "плюс три", або зробити підтримку вниз головою, де Катя обертається, відпустивши руки? Зрозуміло, що такий елемент має менше шансів на те, щоб бути виконаним абсолютно чисто, тому що фігуристи ризикують. Але ризик в даному випадку ніяк не заохочується і додатковими балами щире за.

- Навіщо тоді він потрібен?

- Ну треба ж якось рухати фігурне катання вперед? Іноді - свідомо виходячи за рамки існуючих правил.

- Як це робить Женя Медведєва, стрибаючи в довільній програмі "зайві" каскади?

- Саме так. Виконуючи їх, вона ніби говорить: "Хлопці, дозволяйте вже, дайте можливість йти вперед!" Нинішні правила влаштовані таким чином, що якщо хто-небудь з фігуристів почне виконувати стрибок в п"ять оборотів, оцінюватися це теж не буде. Для того, щоб такий стрибок потрапив до переліку дозволених елементів, спортсмен повинен виконати його в офіційних змаганнях. Але хто стане виконувати, свідомо знаючи, що не отримає належну оцінку?

Якщо ж говорити про танці, вважаю, що у пар, які претендують на чемпіонство, не повинно бути підтримок, які без праці здатні виконати фігуристи-новачки. Чемпіони повинні рухати свій вид спорту вперед. Пам"ятайте підтримку, яку робили Меріл Девіс і Чарлі Уайт, коли вона без жодних видимих зусиль злітала до нього на плече? У всіх, хто це бачив, реакція була одна: "Вау!" Ось це - однозначно "плюс три". Якби я був суддею, стовідсотково вітав би ті пари, які роблять елементи подібного класу.

Коли ми з Катею і Дімою починали придумувати свої нинішні підтримки, нам судді постійно говорили: подивіться на Пападакіс: вони виконують всі свої елементи так легко і чисто, що крім "плюс три" просто неможливо дати якусь іншу оцінку. Щоб справити сильніше враження, нам недостатньо так само легко і чисто виконати ті ж самі елементи. Потрібно щось таке, що здатне ще й потрясти публіку - складністю, ризиком - чим завгодно.

- Що заважає це зробити?

- Те, що в фігурному катанні придумано вже все, що тільки можна придумати. Це з одного боку. З іншого - ми пропустили три чемпіонати світу. Три! Кожен з них - це крок назад. Після того, як в березні 2014 го у Соловйова трапилася травма ноги, йому довелося лікуватися більше року. Коли хлопці знову почали виступати, вони отримували другою оцінкою 7,50 - 7,75, при тому, що до Олімпійських ігор в Сочі виходили на рівень 9,25 - 9,50. Коли нам знову вдалося вийти на колишні позиції, трапилася історія з мельдоній. Зовсім серйозних наслідків у вигляді тривалої дискваліфікації це на щастя не спричинило, але чемпіонат світу, де інші пари продовжували заробляти рейтинг і титули, Катя з Дімою пропустили. А в цьому сезоні до групи лідерів додалися ще й Вірчу / Моїр.

Зрозуміло, що ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб цю ситуацію зламати. Я знаю недоліки хлопців, знаю їхні сильні сторони, намагаюся ці сильні сторони витягнути. Змогли ж ми виграти на чемпіонаті Європи короткий танець? Значить, в головах суддів щось все-таки клацнуло? Хоча фігурне катання - це звичайно ж в значній мірі смаківщина.

МЕНІ, ЯК ГЛЯДАЧУ, ВЕСЬ ЧАС ЧОГО БРАКУЄ

- Я б не стала всерйоз орієнтуватися на результат короткого танцю. Все-таки ця частина програми ніколи не була однозначно сильною стороною Пападакіс і Сізерона. А чемпіони світу-2014 Ганна Капелліні / Лука Ланотте програли вам лише тому, що отримали штраф.

- Я вам уже говорив і можу повторити, що захоплююся французької парою. Бачу в цьому дуеті якусь позамежну магію. У Гійома - приголомшлива хореографічна підготовка, якій позаздрить будь-який балетний танцівник, плюс - дуже гарне почуття пози. Коли він катається, то якістю цього катання перекриває будь-які недоліки партнерки. І як би я не хотів думати інакше, "зробити Сізерона" з будь-якого іншого фігуриста абсолютно неможливо. Тому дорівнювати в рамках Європи ми намагаємося перш за все на них, а не на якийсь інший дует.

- Погоджуся, але задам кілька більш "приземлений" питання: коли Бобрової та Соловйову в їх довільному танці дають за доріжку кроків другий, а не третій рівень складності, ви, як тренер, розумієте, до чого саме причепилися судді?

- Коли фігуристи виконують доріжку на великій швидкості, зрозуміти це практично неможливо. Причепитися при бажанні можна до кожного кроку. Особливо це стосується дужок. Я сам катав "школу" і знаю, що зробити дужку абсолютно чисто можна тільки на маленькому ходу.

- Іншими словами, немає ніякої можливості відшліфувати доріжку так, щоб не залишити суддям жодного приводу для причіпок?

- Думаю що ні. Поставити таку доріжку можна. Можна навіть довести її до такого стану, що будь-який запрошений технічний фахівець скаже, що це не просто третій рівень, а майже четвертий. Просто домогтися однаково ідеального виконання кроків обома партнерами в потрібний момент - надскладна задача. Досить одному партнеру трохи Недокручений ногу на єдиному кроці - і все. Ось і виходить, що саме "дороге", що є в танцювальній програмі, - це доріжки, але це і сама "легкоубіваемая" складова.

- Говорячи на початку нашої бесіди про першу п"ятірку дуетів, кого саме, крім Вірчу / Моїр і Пападакіс / Сізерона ви мали на увазі?

- Суто мій особистий вибір - це Боброва / Соловйов, Майя і Алекс Шибутані і Медісон Чок / Еван Бейтс.

- Чому Чок / Бейтс, а не Уівер / Поже, наприклад?

- Просто другий канадський дует чисто візуально став подобатися мені менше. Але це не оцінка, а просто особисті вражен

Источник
Фигурное катание 19:05 | 23 июля 2020 ISU опублікувала квоти для національних команд на сезон 2020/2021 Фигурное катание 16:20 | 22 июля 2020 Український тренер в ОАЕ: вболіваю не лише за своїх підопічних, але й за фігуристів на батьківщині Фигурное катание 14:50 | 20 июля 2020 Серію Гран прі серед юніорів сезону 2020/21 скасовано через коронавірус Фигурное катание 13:05 | 14 июля 2020 Серія Challenger в наступному сезоні проводитиметься як окремі турніри Фигурное катание 10:35 | 14 июля 2020 Китай не планує скасовувати етап Гран прі в Чунцині Фигурное катание 14:50 | 03 июля 2020 Етап юніорського Гран прі в Японії скасовано Фигурное катание 10:35 | 30 июня 2020 Вадим Честаховський: тренуємося в екстремальних умовах, але залишаємося оптимістами Фигурное катание 18:05 | 22 июня 2020 Артем Даренський: «У нас з Сонею повне взаєморозуміння на льоду» Фигурное катание 16:20 | 19 июня 2020 ISU поки що не змінюватиме вартість низки елементів Фигурное катание 15:50 | 19 июня 2020 Жеребкування суддів для скасованих чемпіонатів залишається чинним для їх проведення у 2021 році - ISU

Фигурное катание
Гала-концерт
Итоговая классификация
25 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольная программа
Финал
23 февраля 2018

Фигурное катание
Короткая программа
Квалификация
21 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольный танец
Финал
20 февраля 2018

Фигурное катание
Короткий танец
Квалификация
19 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольная программа
Финал
17 февраля 2018

Фигурное катание
Короткая программа
Квалификация
16 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольная программа
Финал
15 февраля 2018

Фигурное катание
Короткая программа
Квалификация
14 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольный танец / Команда
Финал
12 февраля 2018