Олексій Тимошенко: у педуніверситеті віртуальний факультет – не фантастика, а реальність

17:35 | 25 февраля 2019
Дилема «або спорт, або навчання», яка ще зовсім недавно передбачала для спортсменів нелегкий вибір в ту чи іншу сторону, відійшла у минуле.

Дилема «або спорт, або навчання», яка ще зовсім недавно передбачала для спортсменів нелегкий вибір в ту чи іншу сторону, відійшла у минуле. Нині одним з трендів сучасного спорту є наявність вищої освіти, отримання нових знань та постійне самовдосконалення атлета. Тому питання уже ставиться по-іншому: яку професію обрати і де здобути вищу освіту? Логічно, що багато хто зі спортсменів та тих, хто прагне пов`язати своє життя з фізичною культурою, зупиняється на профільних вищих навчальних закладах або факультетах університетів, добре відомих високою якістю навчання. Одним з них є факультет фізичного виховання, спорту і здоров’я Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Цікаво, що цьому освітньому закладу зовсім «не чуже» фігурне катання: тут працюють віце-президент Української федерації фігурного катання на ковзанах Ганна Турчинова, суддя Міжнародної спілки ковзанярів (ISU) Ірина Медведєва, в педуніверситеті навчалися олімпійські чемпіонки Оксана Баюл, Тетяна Волосожар, відома українська танцювальна пара Ганна Задорожнюк/Сергій Вербилло… Відтак не дивно, що нинішнє юніорське покоління українських фігуристів активно цікавиться  «університетом Драгоманова», зокрема, перевагами навчання на факультеті фізичного виховання, спорту і здоров’я.

Про те, за якими спеціальностями готують тут фахівців, які іновації застосовують під час навчального процесу, про матеріально-технічну базу та можливість працевлаштування за кордоном з дипломом українського ЗВО нашому сайту розповів декан означеного факультету, доктор педагогічних наук, професор  Олексій Тимошенко.

-Олексію Валерійовичу, за 16 років Вашого керівництва факультетом фізичного виховання, здоров’я та спорту в його житті відбулося чимало знакових подій. Які з них вважаєте найвагомішими ?

- У факультету справді цікава історія. Упродовж всього періоду своєї діяльності він постійно розвивався, чутливо реагуючи на зміни в освітньому процесі та реалії, що складалися в суспільстві. Факультет було утворено в 2001 році, але підготовка фахівців у галузі фізичної культури та спорту здійснюється з 1991 року. Тоді студенти навчалися в межах подвійних спеціальностей - "географія – фізичне виховання", потім "біологія – фізичне виховання". Лише з 1997 року введено спеціальність «фізичне виховання», а з 2004 року – спеціалізації „організація спортивно-масової роботи” та „фізична рекреація, оздоровча фізична культура”. Тоді ж з’явилася нова спеціальність - „олімпійський та професійний спорт”.

Нині на факультеті працює сім кафедр, з них п’ять забезпечують підготовку майбутніх фахівців фізичної культури та спорту, а дві - викладання дисципліни «фізичне виховання» на інших факультетах. Зазначу, що у нас відкриті всі спеціальності, які зараз існують в Україні в даній галузі. Зокрема, випускники отримують кваліфікацію «вчитель фізичної культури» і можуть працювати в школах. У межах спеціальності «фізична культура та спорт» реалізовується  декілька освітніх програм: тренерська діяльність, тобто студенти навчаються на тренера-викладача з видів спорту, фізична реабілітація, де випускники отримують відповідну кваліфікацію для роботи в реабілітаційних центрах. Крім того, ми готуємо фізіотерапевтів, які зможуть потім працювати в медичних закладах, пов’язаних з реабілітацією людей з різними видами захворювань.

Підготовка здійснюється на двох освітньо-кваліфікаційних ступенях -  бакалавр і магістр. Для тих студентів, які після закінчення університету мають бажання й далі продовжувати вчитися,при факультеті діє аспірантура та докторантура, а також - спеціалізована Вчена рада, яка проводить захист дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора педагогічних наук.

-Факультет неодноразово змінював свою назву. Які корективи це вносило у його діяльність?

-Кожна така зміна була логічною і диктувалася необхідністю удосконалити структуру факультету, зробити ефективнішою взаємодію його підрозділів. У 2004 році за прикладом Сорбонського університету в НПУ було створено інститут фізичного виховання та спорту. Це зіграло свою позитивну роль, але у подальшому стало очевидним, що на світовому рівні така практика малозрозуміла – в університетах переважної більшості країн функціонують факультети, а не інститути і очолюють їх декани, а не директори. Тому  в 2016 році  інститут було перейменовано у факультет фізичного виховання та спорту, а через два роки до назви додалося слово «здоров`я». Останнє рішення було пов`язане з тим, що у нас здійснюється підготовка фахівців за спеціальностями «фізична терапія, ерготерапія», які відносяться до сфери охорони здоров`я.

- Чим відрізняється підготовка фахівців на факультеті фізичного виховання, спорту та здоров`я НПУ від підготовки у профільних ВНЗ?

-Якщо брати загалом, то практично нічим, адже існують певні стандарти підготовки і всі їх дотримуються. Та все ж нюанси є. Скажімо, в Національному університеті фізичного виховання та спорту більше готують тренерів з виду спорту, а наш університет все ж педагогічний, тому базовою є підготовка вчителів…Але тренерів-викладачів, як я уже сказав, ми також випускаємо,причому наші фахівці успішно працюють на тренерській ниві у федераціях, дитячо-юнацьких спортивних школах. Крім того, НПУ максимально інформатизує освітній процес, вводить програми, яких немає у інших закладах…До речі, ми активно співпрацюємо як з НУФВС, з яким підписали відповідний договір, так і з іншими спеціалізованими ЗВО, обговорюємо важливі та актуальні для галузі питання.

-Олексію Валерійовичу, серед ваших студентів чимало чинних спортсменів. Чи немає у їхньому навчанні ознак формальності, адже дуже непросто поєднувати лекції та спортивну кар’єру?

-Формальне навчання? Це виключено. Загалом на факультеті зараз навчається понад 700 студентів денної  та заочної форми навчання. Серед них справді багато спортсменів, які захищають честь країни у змаганнях різного рівня. Це і фігуристи, і гімнасти, і боксери, і представники спортивного орієнтування, і футболісти, котрі грають в командах майстрів,зокрема, у київському «Динамо»…Вони серйозно ставляться до занять, отримують необхідні для майбутньої професії знання і немає жодних підстав вбачати у цьому формальні ознаки.

Скажу більше, університет створює всі умови для того, щоб атлети могли однаково успішно тренуватися, брати участь в турнірах та навчатися. Ми розуміємо ціну, якою досягаються високі результати – це виснажливі тренування, травми, постійні навчальні збори,переважно, за кордоном, оскільки там краща матеріально-технічна база…Тому для спортсменів  високого класу передбачено перехід на індивідуальний графік, який забезпечує дистанційна форма підготовки. Така система дозволяє успішно поєднувати процес навчання з підвищенням рівня спортивної майстерності. Як це працює? На нашому офіційному сайті є рубрика «Віртуальний факультет», де студент, незалежно від того, де він перебуває – за кордоном, в Україні, в гуртожитку чи в стінах університету може отримати всю необхідну інформацію для підготовки до семінарських занять, чи складання заліків та іспитів. З електронного розкладу він дізнається все, що його цікавить щодо потрібної йому дисципліни – коли і в якій аудиторії відбудеться лекція, хто викладач тощо. Причому, цей розклад не лише інформаційний, але й інтерактивний,тобто, зареєструвавшись, можна отримати активні посилання на лекції, необхідну літературу, інші джерела і просто на сайті готуватися до занять. 

Ми почали розробляти цю систему років п`ять тому з тієї причини, що  підготовка на факультетах фізичного виховання та спорту насправді має свою специфіку і відрізняється від підготовки фахівців з інших спеціальностей. Адже, як я уже зазначав, наші студенти з об`єктивних причин тривалий час можуть бути відсутніми на заняттях. Тому, щоб допомогти їм оволодіти професією та отримати необхідні знання в повному об`ємі, ми й створили такий проект. До речі, наразі у ньому беруть участь 7 факультетів  нашого університету. Це, наприклад, факультет мистецтв, який має схожу проблему, оскільки студенти їздять на гастролі, дають концерти, а також факультет природничо-географічної освіти та екології, української філології, інші. Крім того, наші напрацювання у цьому питанні неодноразово обговорювалися на секції з фізичної культури і спорту Національної академії педагогічних наук України за участю ректорів інших українських ЗВО , зокрема, фізкультурного профілю.

-Наскільки активно користуються самі студенти дистанційною формою навчання?

-Досить активно. Контроль за відвідуваннями студентами сайту дає змогу бачити, що вони скачують книги, лекції, проходять тестування тощо. В університеті існує також система заохочення викладачів, які сприяють тому, щоб студенти активно навчалися, у тому числі, дистанційно.

-Хто з відомих спортсменів здобував освіту в Національному педуніверситеті?

-Їх чимало.Якщо говорити про фігуристів, то назву,передусім, олімпійських чемпіонок Тетяну Волосожар, яка закінчила магістратуру, та Оксану Баюл, яка навчалася у нас, але змушена була піти з третього курсу через сімейні обставини. Серед наших випускників – колишній партнер Волосожар у парному катанні  Станіслав Морозов, танцювальний дует Анна Задорожнюк та Сергій Вербилло. З представників інших видів спорту – призерка Олімпійських ігор зі стрибків на батуті Оксана Цигульова. Починали у нас навчання Віталій та Володимир Клички – вони вступили до Переяслав-Хмельницького філіалу, але на час їхнього випуску цей філіал став самостійним педагогічним університетом. Водночас обидва брати з 2003 року є почесними професорами Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова.

- Яким наразі є кадровий потенціал факультету? Зокрема, чи є  у числі  викладачів колишні спортсмени, тренери, судді?

-До підготовки майбутніх фахівців нині залучено 76 викладачів, з яких 11 докторів наук, 31 кандидат наук, три академіки. Близько 60 відсотків наших викладачів є майстрами спорту та майстрами спорту міжнародного класу, суддями з різних видів спорту. Скажімо, завідувач кафедри олімпійського та професійного спорту, доктор педагогічних наук,професор Ірина Медведєва – суддя Міжнародної спілки ковзанярів, завідувач кафедри біологічних основ та спортивних дисциплін, доктор біологічних наук,професор Олександр Приймаков очолював комплексну наукову групу з підготовки борців: у тому, що українські спортсмени Ельбрус Тедеєв, Ірина Мерлені стали олімпійськими чемпіонами є і його заслуга. В галузі оздоровчої фізичної культури успішно працює  колишній тренер, нині доктор педагогічних наук,професор Олександра Дубогай, методики якої застосовуються  практично в усіх школах України. А кафедру футболу очолює  екс-гравець київського «Динамо», а нині спортивний директор цієї команди, доцент Олексій Михайличенко.

-Олексію Валерійовичу, останнім часом точаться розмови про те, що з дипломом НПУ,зокрема, факультету фізичної культури,спорту та здоров`я, начебто неможливо  влаштуватися на роботу за кордоном…

-Ці твердження абсолютно безпідставні. Дипломи НПУ ім.М.П.Драгоманова -  державного зразка, які видають вищі навчальні заклади України, у тому числі й ті, що готують  фахівців у галузі фізичної культури та спорту. У 1996 році наша держава підписала Болонську конвенцію щодо стандартизації підходів до організації навчального процесу і функіонування вищої школи в Європі. Це означає, що дипломи тих країн, які приєдналися до угоди, а їх наразі 36, визнаються в Європі. Інша справа, що в Україні Болонський процес не пішов так далеко, як планувалося, але, повторю, дипломи державних вищих навчальних закладів – чи то НПУ, чи то Національного університету фізичного виховання та спорту, чи то Київського національного університету ім.Т.Шевченка, інших  відповідають європейським вимогам, вони двомовні і надають можливість працевлаштування за кордоном. Звісно, коли випускник знайшов роботу в іншій країні, його диплом має пройти нострифікацію, як, зрештою, і дипломи іноземних студентів, які виявили бажання працювати в українській  держустанові. Це загальноприйнята процедура, обумовлена необхідністю ознайомлення з переліком дисциплін, які знаходяться у додатку до диплому, з тим, щоб вони відповідали профілю майбутньої професії. Зазначу також, що деякі наші факультети на основі угод з вищими навчальними закладами інших країн, які передбачають узгодження навчальних планів, видають своїм випускниками подвійні дипломи, наприклад, український та польський чи український та словацький.  

Я не виключаю, що у приватних навчальних закладах є певні нюанси, які не дозволяють їх випускникам влаштуватися на роботу за кордоном, але дипломи державних ЗВО підкріплені гарантіями держави і визнаються у багатьох країнах. Між іншим, чимало наших колишніх студентів чудово переконалися у цьому, успішно працюючи за межами України.

-У продовження теми міжнародного співробітництва факультету…Нещодавно ви зустрічалися з членами американської делегації. Якщо не секрет, про що йшла мова?

- У нас налагоджено ефективне міжнародне співробітництво з університетами багатьох країн Європи та світу, зокрема, з Гродненським державним університетом імені Янки Купали, Щецинським університетом (Польща). Цього разу на факультет завітали представники державного університету штату Нью-Йорк в Онеонті(США). Ми обговорили перспективи подальшої співпраці. Зокрема, йшлося про спільні публікації, спільну участь у конференціях, семінарах, можливість проведення спільних наукових досліджень.

-Олексію Валерійовичу, відомо, що спортивна база університету ім.М.П.Драгоманова вважається однією з найкращих в столиці. Які об`єкти входять до неї?

-Спорткомплекс дійсно входить до трійки найкращих серед університетів Києва. Його було споруджено за індивідуальним проектом, а відкрито в 1985 році. До складу входять ігрові зали з трибунами – великий і трохи менший, який раніше був гімнастичним, але через нерентабельність ми його зробили також ігровим. Є зал, де можуть займатися гімнасти, єдиноборці, боксери, а також два басейни - 25-метровий та ще один, невеличкий, для навчання плаванню. Нещодавно модернізували тренажерний зал, оснастили його сучасним обладнанням. Ми маємо навіть тир.

У спорткомплексі реалізуються також оздоровчі програми. Коли немає навчального процесу, тут займаються групи здоров’я зали орендують для гри у баскетбол, волейбол, футбол. Можна без перебільшення сказати, що університетський комплекс став центром спортивного життя не лише у Києві, але й в Україні. На його аренах неодноразово проводилися турніри з різних видів спорту як всеукраїнського,так і європейського рівня.

- Які змагання є традиційними для університету?

-Ось уж 16 років користується популярністю Кубок ректора з футзалу, у розіграші якого беруть участь студенти всіх факультетів. Наша гордість -  унікальні, мабуть,єдині в Україні старти,що проходять у межах оздоровчої програми «Свято здоров’я, руху та краси», впровадженої професором Олександрою Дубогай. В них виступають студенти, які мають відхилення у стані здоров`я. Цим змаганням уже 22 роки!.

- Якими є ваші власні спортивні уподобання, чи знаходите час для відвідування спортзалу?

-Обов`язково! І не лише мене, але й інших представників професорсько-викладацького складу можна часто побачити  у залах, басейні, тирі спорткомплексу. Крім того, ми щотижня граємо у футбол і навіт

Источник
Фигурное катание 19:05 | 23 июля 2020 ISU опублікувала квоти для національних команд на сезон 2020/2021 Фигурное катание 16:20 | 22 июля 2020 Український тренер в ОАЕ: вболіваю не лише за своїх підопічних, але й за фігуристів на батьківщині Фигурное катание 14:50 | 20 июля 2020 Серію Гран прі серед юніорів сезону 2020/21 скасовано через коронавірус Фигурное катание 13:05 | 14 июля 2020 Серія Challenger в наступному сезоні проводитиметься як окремі турніри Фигурное катание 10:35 | 14 июля 2020 Китай не планує скасовувати етап Гран прі в Чунцині Фигурное катание 14:50 | 03 июля 2020 Етап юніорського Гран прі в Японії скасовано Фигурное катание 10:35 | 30 июня 2020 Вадим Честаховський: тренуємося в екстремальних умовах, але залишаємося оптимістами Фигурное катание 18:05 | 22 июня 2020 Артем Даренський: «У нас з Сонею повне взаєморозуміння на льоду» Фигурное катание 16:20 | 19 июня 2020 ISU поки що не змінюватиме вартість низки елементів Фигурное катание 15:50 | 19 июня 2020 Жеребкування суддів для скасованих чемпіонатів залишається чинним для їх проведення у 2021 році - ISU

Фигурное катание
Гала-концерт
Итоговая классификация
25 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольная программа
Финал
23 февраля 2018

Фигурное катание
Короткая программа
Квалификация
21 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольный танец
Финал
20 февраля 2018

Фигурное катание
Короткий танец
Квалификация
19 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольная программа
Финал
17 февраля 2018

Фигурное катание
Короткая программа
Квалификация
16 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольная программа
Финал
15 февраля 2018

Фигурное катание
Короткая программа
Квалификация
14 февраля 2018

Фигурное катание
Произвольный танец / Команда
Финал
12 февраля 2018