Команда Львівського училища фізичної культури (ЛУФК) здобула бронзові медалі на чемпіонаті України з пляжного гандболу серед дівчат 2000-2001 р.
Команда Львівського училища фізичної культури (ЛУФК) здобула бронзові медалі на чемпіонаті України з пляжного гандболу серед дівчат 2000-2001 р.н. (м.Лазурне, Херсонська обл., 23-25 серпня). За результатами змагань четверо гравчинь львівської команди відібрались до юніорської збірної України, у складі якої змагатимуться на кваліфікаційних іграх до Євро-2016. А звідти і до Буенос-Айреса, який у 2018 році прийматиме ІІІ юнацькі Олімпійські ігри, як рукою подати. Докладніше про це спілкуємося з наставником дівчат, директором громадської організації гандбольного клубу «Галичанка», тренером гандболу у ЛУФК Віталієм Надичем.
- Віталію, як виникла ідея участі у подібному чемпіонаті, адже і Ви, і дівчата сповідуєте класичний гандбол?
- Якраз завершували збір у Городенці (11-20 серпня), коли нам запропонували взяти участь у чемпіонаті України з пляжного гандболу. Погодились без вагань, адже постійно практикуємо влітку ігри на піску та й у цілому світі пляжний гандбол використовується як ефективна підготовка до класичного гандболу. Значно більше переміщень, гра у спеку та на сипкому піску, а не на твердій опорі – усі ці особливості пляжного гандболу покращують фізичну витривалість гравців, зміцнюють суглоби та коліна. Крім того, було анонсовано, що ці змагання є відбірковими у юніорську збірну з пляжного гандболу.
- Перш ніж розкажете, як склалося у нашої команди в Лазурному, поясніть, будь ласка, правила гри у пляжному гандболі…
- Площадка майже вдвічі менша, ніж у класичному гандболі - 12 х 27 м. Грають чотири на чотири гравці ( у класичному – 7 на 7). Це сприяє динамічності гри і вимагає швидкісного мислення.
Матч складається із 2 таймів по 10 хвилин. За перемогу у таймі нараховується одне очко. Чиста перемога 2:0 присуджується, якщо команда виграла обидва тайми, хоча в періодах рахунок голів ведеться, як у класичному гандболі. Якщо після двох періодів результат нічийний - 1:1, то проводиться третій - своєрідна серія післяматчевих пенальті (буліти) за схемою "гравець проти воротаря». Пробивається по 5 булітів.
У пляжному гандболі інша й система нарахувань очків, завдяки якій забезпечується видовищність цього спорту. Наприклад, за гол, забитий у класичному стилі, дається очко. Але якщо гравець зробив це красиво - одержує відразу два очки. Це про голи, забиті або з піруету (вистрибування з обох ніг з прокручуванням у повітрі на 360 градусів, немов дзиґа) або коли гравець зловив м'яч у повітрі й відправив його у ворота, не приземляючись на пісок ( «парашут»).
У командах з пляжного гандболу є так звані гравці-бандани. Коли команда атакує, то воротар швидко покидає майданчик, натомість у гру вступає бандана. За кожен гол, забитий банданою, нараховується 2 очки. Якщо за час перебування бандани на полі його команда втратить м'яч, воротар суперників має хорошу можливість закинути його в порожні ворота - за такий влучний кидок від воріт до воріт також присуджується два очки. Перейшла команда у захист – бандана покидає гру і вертається воротар. Заміни треба робити дуже швидко, орієнтуватися у ситуації миттєво, адже за цими замінами мають слідкувати самі гравчині. Ще й не можна вбігти на майданчик раніше часу, поки з нього не вибіг інший гравець команди. На полі постійно має бути не більше чотирьох гандболісток з кожної команді. Порушення цього правила карається вилученням. Крім того, на відміну від класичного гандболу, у пляжному руками торкатися суперника майже не можна, тож треба вміти грамотно відсікати ногами, грати корпусом.
Та хіба поясниш словами те, що краще побачити – це дуже цікава і динамічна гра.
- Давайте пригадаємо виступ нашої команди УФК Львів на чемпіонаті?
- Усього змагалися 8 команд, та це ще не змогли приїхати гандбольні колективи з Запоріжжя, Києва та Ужгорода. Наша команда відіграла 5 матчів. Чисті перемоги (2:0) здобули над командами «Броварів-2» та «Херсон-2». Дві гри програли з загальним рахунок 2-1 лише по булітам - гандболісткам з Кривого Рогу та Херсону. Команду ж «Броварів-1» перемогли з рахунком 2-1 (по булітам), проте вони за сумою забитих-пропущених м’ячів стали віце-чемпіонами змагань.
Особливо прикра поразка від херсонської команди – перемігши їх, могли стати чемпіонами України. Перший тайм виграли з рахунком 10-18, другий тайм програли 9-8. Згідно правил пляжного гандболу кінцевий рахунок 1-1. Як я вже казав, за рівного рахунку пробиваються буліти (пенальті) - тут ми програли 4-3. Тобто не вистачило одного буліта. Але це спорт і везіння цього дня було не нашому боці. Ми зробили висновки. Врахуйте, що ці дівчата жодного разу ще не грали у пляжний гандбол. Довелося вчитися на ходу – від гри до гри. У пляжному гандболі дуже швидко треба думати, приймати рішення, брати гру на себе. Якби ми зіграли попередньо хоча б дві товариські гри, вважаю, стали би чемпіонами. Саме такі завдання ставлю їм на наступний сезон. Головне, що ми, львівські тренери, вже маємо досвід підготовки «пляжниць» - на першому такому чемпіонаті України у 2006 році переможницями стали якраз гандболістки з нашої «Галичанки».
- Вас можна привітати не лише з медалями, а й чотирма збірницями…
- Дякую. Приємно, що одразу чотири наші дівчинки потрапили до збірної. Це Марина Думанська, Марія-Луїза Воронова, Олександра Жолобович та Валентина Фроляк. Цих дівчат відібрали на навчання до Львівського училищі фізичної культури з різних міст. Марія Воронова – з Кривого Рогу, Саша Жолобович з Солотвино та Валя Фроляк зі Снятина Івано-Франківської області. До речі, Валя тільки розпочинала у гандболі, коли я запримітив її на змаганнях. Тоді нічим особливим не вирізнялася, але мені вдалося побачити її потенціал. За 2 роки підготовки в училищі виросла у всіх відношеннях – 184 см зросту та вже й про майстерність можна говорити - одна з найкращих українських захисниць у своєму віці. І четверта наша збірниця - Марина Думанська з городенківської ДЮСШ. Це наша основна школа, з якою співпрацюємо давно і плідно. Саме там свого часу запримітили дівчат, які сьогодні є лідерами «Галичанки» та одними з найкращих українських гравчинь - Тамара Смбатян, Леся Смолінг, Наталія Савчин.
- Можна сказати, що Ви цілком задоволені своїми вихованками та їх виступом на чемпіонаті України з пляжного гандболу?
- Вихованками так, виступом - ні! Третє місце – не наш результат. Ми вже неодноразово доводили усій Україні, що юнацька та юніорські команди ЛУФК і «Галичанка» ставлять найвищі задачі – чемпіонство. Та у Лазурному був не класичний, а пляжний гандбол. Дівчата вперше змагались у цьому різновиді гандболу. По-друге, всі інші команди перед чемпіонатом вже два тижні тренувалися на зборах у Лазурному, тож на час змагань вийшли на пік форми саме в грі на піску. А ми не встигли приїхати і одразу - з корабля на бал.
- До таких темпів вам не звикати, адже ваші вихованки у достатньо юному віці підключаються до тренувань і ігор дорослої команди «Галичанка», а пізніше стають її повноправними гравчинями.
- Так, дійсно. Думанська і Жолобович у новому сезоні, що стартує за декілька днів, вже підключатимуться до тренувань з «Галичанкою», як її дубль.
- Вернімося до ігор на піску. Потрапляння до збірної вже стовідсотково гарантує вашим вихованкам поїздку на чемпіонат Європи?
- До збірної буде включено 16 гравців, з них 12 поїдуть на чемпіонат Європи. Дев’яносто п’ять відсотків, що у тій дванадцяті буде наша четвірка, бо на сьогоднішній день вони - найкращі в Україні. У нас два найсильніших воротарі – Марина Думанська і Марія-Луїза Воронова. Однією з кращих бандан України визнана Олександра Жолобович. Саша - універсальна «пляжниця» – може бути як банданою, так і захисницею, надійно грає у центрі, добре крутить піруети. Валя Фроляк бере зростом. До чемпіонату Європи практично ще рік - сподіваюсь за цей час вона ще додасть у майстерності.
Збірна поки формується. Думаю, наших там буде більше, ніж четверо. Дівчата побачили ці змагання, дуже загорілися, хочуть потрапити до збірної, тож працюватимуть з великим натхненням. Інші наші гандболістки незабаром матимуть змогу проявити себе на турнірі з пляжного гандболу у вересні в Херсоні. Що цікаво, вже, починаючи з цих змагань, новосформована збірна змагатиметься як окрема команда.
- Коли і на яких змаганнях українська збірна побореться за путівки у Буенос-Айрес на ІІІ юнацькі олімпійські ігри 2018 року?
- Збірна зіграє на кваліфікації до чемпіонату Європи у травні 2016 року. Сам чемпіонат Європи пройде у червні, команди, які посядуть перші-четверті місця - напряму потрапляють на ІІІ юнацькі олімпійські ігри. А решта команд, які не здобудуть олімпійські путівки безпосередньо на чемпіонаті Європи, матимуть ще відбіркові ігри. Та завдання для української збірної – отримати перепустку у Буенос-Айрес напряму.
Автор: Наталія Васьо За матеріалами: galsports.com