Интервью руководителя рабочей группы по вопросам реформирования спортивной отрасли Украины, президента Федерации плавания Украины Дмитрия Качуровского агентству "Интерфакс-Украина"
Київ, 16 жовтня 2014 року. Керівник робочої групи з питань реформування спортивної галузі України, президент національної федерації плавання Дмитро Качуровський представив на спортивному конгресі у Києві проект реформи галузі фізичної культури та спорту України.
"Наша реформа направлена не на чиновників, міністерство чи депутатів, чиновників федерацій. Наша реформа направлена на те, щоб кожна дитина в нашій країні, сім`я, територіальна община та держава могли користуватися реформою як унікальним інструментом для розвитку окремого виду спорту для розвитку держави в цілому", - сказав він сьогодні на спортивному конгресі.
За словами Д.Качуровського, робоча група з реформування, проаналізувавши пропозиції усіх керівників спортивних федерацій та організацій, зробила висновок, що реформуванню підлягатимуть три системи організації: масовий спорт, спорт вищих досягнень, взаємодія між державою, територіальними общинами та суб`єктами спортивної сфери. В результаті їхнього реформування заняття спортом стануть для українців доступнішими.
«Те, що ми пропонуємо у масовому спорті, кардинально відрізняється від того, що існує, і дасть імпульс, щоб кожна дитина займалася спортом. Сьогодні спортом займаються лише приблизно 400 тис (10%) дітей віком від 6 до 17 років. До школи приходить 70% здорових дітей, а серед випускників їх лише 20%, - сказав Д. Качуровський. – В результаті реформи всі школярі (приблизно 4 млн.) матимуть можливість займатися спортом».
За його словами, робоча група пропонує, щоб кожній дитині віком від 6 до 17 років держава щомісячно надавала на заняття спортом 15% від мінімальної заробітної плати. Фінансування має йти через адресну оплату на кожну дитину в спортивний клуб.
«Зараз на фінансування спорту держава щорічно витрачає приблизно 5,5 млрд грн, з яких 1 млрд грн. йде на спорт вищих досягнень і 4,5 млрд грн – на масовий. Для того, щоб запрацювала нова система необхідно приблизно 7 млрд грн на рік, з яких приблизно 1 млрд грн - на спорт вищих досягнень і приблизно 6 млрд грн - на масовий, - сказав Д.Качуровський. - Але якщо зараз спортом займаються лише 400 тис дітей, то після реформи ця кількість збільшиться приблизно до 4 млн. Крім того, буде розвиватися спортивна інфраструктура, внутрішній туризм, будуть створені нові робочі місця, база для пошуку нових талантів. Наша головна мета – це побудова здорової сильної нації, і спорту в цьому відводиться значна роль».
Крім того, він повідомив, що в ході реформи буде створена ефективна система управління підготовкою спортсменів вищої кваліфікації. Головне завдання – завоювання нагород на міжнародних змаганнях.
Також згідно з новою редакцією Закону України "Про фізичну культуру і спорт» держава не контролюватиме, а підтримуватиме спорт, при цьому державне фінансування спортивної галузі буде збільшено.
В цілому система спорту в Україні буде приведена до міжнародних стандартів і стане прозорою, ефективною і простою.
Європейський Олімпійський Комітет, який провів експертизу проекту реформи в галузі фізичної культури та спорту України, підтвердив, що запропонована система відповідає європейським стандартам.
Зокрема, «Рада Європи підтримує автономність спортивних організацій та право на самоорганізацію… Організація та розвиток виду спорту – завдання спортивної організації, перш за все це стосується спортивних правил та національних команд».
Європейський Олімпійський Комітет також відзначає, що пірамідальна структура спорту (міжнародна федерація, національна федерація, спортивний клуб), запропонована робочою групою, «визнається ключовим принципом управління спортом у Європі... Створення спортивних клубів спирається на принцип свободи об єднань, котрий захищений Європейською хартією основних прав. Клуби в центрі спортивного руху дозволять громадянам брати участь в організованій структурі».
Київ, 16 жовтня 2014 року. Щойно у Києві розпочався спортивний конгрес,на якому вперше публічно представлять проект реформи в галузі фізичної культури та спорту та нову редакцію Закону України "Про фізичну культуру і спорт».
"Завдяки реформі держава назавжди відійде від управління сфери спорту та фізичної культури. Її головна функція – це нормативна та фінансова підтримка, - сказав сьогодні під час відкриття конгресу міністр молоді та спорту України Дмитро Булатов.- Головними керуючими суб`єктами стануть громадські об`єднання – федерації. Саме так говориться в Олімпійській Хартії – спортивній конституції всього світу. Це означає, що міністерство зніме з себе функції керівництва спортивною галуззю".
За словами міністра, реформа має дати поштовх та підтримку для запровадження в Україні нової моделі функціонування для спорту вищих досягнень. "Але найголовніше - це статус правової, соціально орієнтованої держави, яка дає кожному громадянину можливість реалізувати своє право на здоровий спосіб життя", - підкреслив Д.Булатов.