Більшість борців перед змаганнями зганяють вагу. Вважається, що, зігнавши вагу, спортсмен тим самим збільшує свою відносну силу. Це дійсно так, але піклуються про «збільшення» сили таким шляхом в переважній більшості ті, хто недостатньо сильний і володіє середнім рівнем майстерності. Але не рідкісні приклади, коли спортсмени, перейшовши в більш важку категорію, не тільки не знижують майстерності, а й досягають більш високих результатів.
Негативний вплив зменшення ваги на зростання спортивної майстерності молодого спортсмена (коли вага ще не стабілізувалася) полягає в тому, що після згону вага відновлюється «з запасом» (суперкомпенсація), і це збільшення відбувається не за рахунок збільшення м"язової маси, а за рахунок води, вуглеводів, жирів, міжклітинної речовини і інших компонентів, які називають баластом. Перейти в іншу вагову категорію вдасться, але вже з меншою відносною силою, тому молодим спортсменам зганяти вагу не слід, оскільки саме з 12 до 18 років відбувається найбільш бурхливе зростання сили.
Згонку ваги можуть дозволити собі борці, які досягли досить високої спортивної майстерності і мають усталену вагу. Регулювання ваги в межах 2-3 кг сприяє підвищенню працездатності, поліпшенню орієнтування в просторі, загостренню почуттів і підвищенню такої фізичної якості, як швидкість. В основному борці зганяють вагу по 4-5 кг.
Велику увагу треба приділяти частоті згонки ваги і обов"язково пам"ятати, що тривалість періоду відновлення повинна бути в прямій залежності від кількості скинутих кілограмів. Навіть після одноразового зменшення ваги на 4-5 кг період відновлення не повинен бути менше 6 місяців.
Існує два способи зниження ваги тіла:форсований (протягом 1-2 днів) і розосереджений (протягом 7 - 30 днів).
При форсованому способі зменшення ваги відбувається в основному за рахунок короткочасного зневоднення організму, резервний жир при цьому не використовується і спортсменів під час змагань чекають неприємності у першій сутичці. Справа в тому, що рідина, випита після зважування, накопичується в м"язах, і в першій сутичці набрякають руки.
При розосередженому способі можна виділити кілька індивідуальних методів зниження ваги:
1.Рівномірний коли спортсмен протягом всього періоду зниження ваги щодня скидає певну кількість кілограмів.
2. Ударний (форсовано-розосереджений) — у перші два дні скидається 40-50% ваги, яку треба зігнати, а в наступні дні відсоток ваги, що треба зігнати, поступово зменшується.
3. Поступово наростаючий — позбавлення від ваги наростає до останнього дня.
4. Інтервально-багатоударний — протягом 2-4 днів форсовано зганяється 1-3 кг, а потім досягнутий рівень зберігається протягом декількох днів, потім знову форсоване позбавлення від ваги і т. д.
5. Хвилеподібний — в процесі тривалої згонки ваги встановлюються короткочасні періоди її збільшення.
Спортсмени, що знижують вагу тіла в межах 4-5 кг, частіше застосовують рівномірний і поступово наростаючий методи.