В практиці спортивної роботи часто використовують всілякі розрахункові показники, що відображають харчовий статус спортсмена.
Ваговий показник характеризує масу тіла з урахуванням всіх його складових елементів: м"язової тканини, жиру, кісток і води. Спостереження за динамікою ваги протягом певного відрізка часу (тиждень, місяць) є хорошим інформативним прийомом, що дозволяє встановити адекватність або неадекватність харчування. Якщо протягом зазначеного періоду вага залишається стабільною або незначно коливається, то при інших рівних умовах це свідчить про відсутність суттєвих проблем в адекватності харчування і в харчовому статусі даної людини.
«Ідеальну вагу» або масу тіла (МТ) можна визначити за формулою.
Для нормостеніків: МТ = Р – 100 + (Р – 100) / 200, де: Р – зріст, см
Нормативну (нормальну) вагу можна розрахувати і за «Індексом Брока» (ІБ):
при зрості 155-165 см ІБ = Зріст (см) – 100 при зрості 165-175 см ІБ = Зріст (см) – 105 при зрості більш 175 см ІБ = Зріст (см) – 110 Хорошим інформативно-методичним додатком до визначення показника маси тіла є «Індекс маси тіла», який можна розрахувати за формулою: ІМТ = МТ / Р2, де МТ – фактична маса тіла, кг; Р – зріст, м
Нормативний показник ІМТ у чоловіків – від 20 до 25 кг/м2
Вагоростовой показник (ВРП): ВРП = Вага тіла, г / Зріст, см
Норматив ВРП: 360-430 одиниць.
Нормативний вміст жиру в організмі чоловіка у віці 18-21 рік становить 10-14% від загальної маси тіла. Лднак у борців кількість жиру зазвичай трохи вище.
Оцінку стану харчового статусу за суб"єктивним і об"єктивними показниками можна провести, використовуючи таблицю 3:
Про раціональне харчування борців читайте і .