Тактика проведення технічних дій полягає у вмілому використанні сприятливих умов, що виникають в ході сутички, в умінні створювати ці умови, користуючись різними способами тактичної підготовки. Вона також полягає в найбільш доцільному застосуванні борцем своєї улюбленої техніки, виходячи з конкретно сформованої обстановки в сутичці.
Під час сутички постійно змінюються положення (пози) борців, їх розташування по відношенню один до одного, ступінь і напрям їх зусиль. Ці фактори, в основному характеризують конкретну ситуацію в кожен момент сутички.
Сприятливі умови для проведення технічних дій, що виникають в ході сутички Якщо спробувати умовно розкласти сутичку борців на основні складові її компоненти, то ними виявляться:
атакуючі і контратакуючі дії, захист, різного роду підготовчі дії, які, в основному, зводяться до маневрування (всілякі пересування, переміщення, захоплення) і як би заповнюють паузи між атаками, контратаками і захистами. При здійсненні противником будь-якої з вищевказаних дій створюються моменти, зручні для проведення прийому (контрприйому). Крім цього, сприятливі умови для проведення технічних дій виникають в результаті помилок, що допускаються суперником в ході сутички.
Найбільш простою тактичною дією борця є використання динамічних зусиль противника, який напирає, тягне або заходить в бік.
Іншою тактичною дією, що не вимагає власних зусиль і проведення якихось маневрів, євикористання неправильного розподілу ваги тіла супротивника на опорах.
Третьою вигідною умовою для проведення прийому є спроба противника зробити захоплення з порушенням власної стійкості.
Сприятливі умови, які виникають у сутичці, коли суперник захищається Майже будь-який захист від будь-якого прийому (контрприйому) або захоплення, що приймається противником, одночасно в якійсь мірі сприяє проведенню інших технічних дій і захоплень. Наприклад, у класичній боротьбі захист від кидку підворотом із захватом руки і тулуба (випрямлення і відхилення тулуба назад) сприяє виконанню збивання з тим же захопленням.
Сприятливі умови, що виникають при атакуючих (контратакуючих) діях противника Противник під час проведення атакуючої (контратакуючої) дії зосереджується на її виконанні, займає нестійке становище, розкриває себе. Це є зручним моментом для проведення зустрічного контрприйому. Сприятливі умови, які виникають під час атаки противника, можна використовувати повноцінніше, якщо проводити контрприйом в напрямку його зусиль.
У сутичці неодноразово виникають такі ситуації, коли супротивник після невдалої спроби виконати прийом повертається у вихідне положення. У цей момент він так само, як і в попередньому випадку, займає нестійке положення, яку його розкриває. Значне фізичне напруження і психічна мобілізація противника, при атаці змінюються його деяким розслабленням. У нього можуть виникнути і психічні переживання, пов"язані з невдалою спробою атакувати. Це зручний момент для здійснення відповідного контрприйому.
В процесі сутички противник може допустити різні технічні та тактичні помилки, що створює сприятливі умови для того чи іншого прийому. Борець не повинен упускати можливості з вигодою використовувати будь-яку помилку суперника.
Відмінна технічна і тактична підготовленість, багатий досвід дозволяють швидко розпізнати навіть найменшу помилку супротивника і своєчасно зреагувати на неї, виконавши відповідну дію.
Джерело: І.І. Іванов, А. С. Кузнєцов, Греко римська боротьба: підручник.