В Олімпійському навчально-тренувальному центрі «Конча-Заспа» відразу після чергового тренування ми записали розмову з головним керманичем чоловічої збірної з греко-римської боротьби Сергієм Андреєвим. Сергій Львович розповів про підготовку чоловіків до найвідповідальнішого старту сезону – ліцензійного Чемпіонату Світу в Нур-Султані, відмітив старанність та наполегливість кожного борця та зміни в характері боротьби українців…
- Сергію Львовичу, ви з лютого почали працювати на посаді головного тренера чоловічої збірної греко-римлян, як триває процес і чого вже вдалося досягнути в роботі?
- Моє основне завдання полягало в тому, щоб змінити психологію борців, аби хлопці не тішилися участю в чемпіонатах Європи чи Світу, а прагнули до здобуття найвищих місць. Звісно для того, щоб бути кращими, потрібно виконувати ті обсяги і навантаження, які виконують світові лідери і брати участь у достатній кількості турнірів. На початку було помітно, що хлопцям важко. Доводилося навіть збавляти оберти аби їх не загнати. Але поступово борці почали втягуватися до нових тренувань і протягом заключних зборів видно, що вони відмінно адаптувалися. Серйозно, сумлінно працюють і я задоволений їхнім ставленням до роботи.
- За ці півроку пройшло багато змагань і турнірів за участю українців, чи змінюється характер боротьби чоловіків і хто додає?
- Борці, перемагаючи за кордоном, насамперед, стають більш впевненими у собі. Змінюється темп та якість боротьби. Ми вже бачимо як хлопці йдуть вперед, намагаються чинити тиск, ризикують, шукають прийоми. Всі борці прогресують. Беленюк, Теміров, Петрик, наполегливо працює Насібов, Політаєв, Фільчаков, Шкрюба, Яковлєв, Новіков. Добросовісно трудиться Коля Крисов. Кучмій викладається. Грушин додав. Козлюк дуже виріс. Всі борці повністю віддаються процесу. Неможливо перелічити всіх. Але всі хлопці стараються і ні до кого немає претензій. Відчувається хороша атмосфера в залі і позитивна енергетика під час змагань. Впевнений, що результати будуть. В когось раніше, в когось пізніше, але однозначно будуть. Ми завоювали чотири золота і призові нагороди на турнірі в Іспанії, відмінно проборолися на Меморіалі Питлясинського в Польщі. На Європейських Іграх хоч була одна медаль (золото виборов Жан Беленюк) тим неменше, добре себе проявив Олексій Калініченко і Жора Абовян. На чемпіонаті Європи мені сподобався Микола Крисов. Багато хто з борців гарно проборовся на інших турнірах.
- Чи є підтримка з боку колег?
- Всі тренери відповідально працюють. Кожен допомагає, підходить до борців, робить підказки, дає практичні роз’яснення. Важливо, щоб жоден борець не залишився поза увагою. Завжди напоготові Олександр Кондрацький, поруч Осман Асхабов, Ісмед Салієв, Віталій Ліщинський,Вугар Рагімов, Дімітрій Тімченко, Володимир Шацьких, Максим Чепурко, Андрій Калашніков, Анатолій Таінкін. Вміє дати правильні настанови В’ячеслав Кліменко. Працює з Табрізом Насібовим та Миколою Кучмійем Артур Дзігасов. Всі тренери стараються.
- Як борці сприймають і застосовують «новий» матеріал?
- Руки знизу, пряма спина, наступ – це класика боротьби. Величезне значення сьогодні має функціональна підготовка. Правда є такою, що ти нічого не вдієш, якщо не дихаєш і не в змозі протягом шести хвилин домінувати і нав’язувати супернику свою боротьбу. На щастя, борці із розумінням ставляться до завдань. Адже завдання, які відпрацьовуємо, дії в атаці, прийоми і захист в партері - це основа боротьби. Намагаємося все робити поступово. Нам важливо не надірвати хлопців. Тому керуємось правилом «золотої середини». Робимо акцент на спеціальну роботу на килимі. Є, зрозуміло, і фізична підготовка, але у фокусі килим. Нам важливо, щоб до світу хлопці підійшли свіженькими. Зараз ми їх ще випробовуємо, але вже днями почнемо збавляти навантаження.
- Багато позитивних вражень і спогадів залишив у борців збір в Польщі, чи плануються у перспективі подібні збори та участь в змаганнях на виїзді?
- Зрозуміло, все залежатиме від фінансування, на сьогодні, ми не спроможні охопити всіх борців. Декому не можемо фінансово забезпечити можливість перебувати на зборах. Але багато борців є нам потрібними, нам би не хотілося їх загубити. Для нас важливо зберегти достойний рівень конкуренції в команді. Щоб в кожній категорії було по чотири-п’ять гідних борців і два-три лідери. А не один, який всім перекриває дорогу. Хотілося б, щоб в кожній вазі було по два-три борця спроможних змагатися за медалі найвищого ґатунку! В цьому наша мета.
- За що найбільше переживає головний тренер?
- В багатьох категоріях рівна конкуренція і виникає багато спірних питань. За них найбільше переживаєш. Того борця взяти чи іншого. Хоча до всіх борців ставлюся з однаковою повагою. Сподіваюсь, нам вдасться створити умови, за яких кожен наш борець матиме змогу реалізуватися. Не всі їдуть на чемпіонат світу, але кожен працював, кожен терпів, старався, тому не варто нікого списувати. Сподіваюсь, ми дамо можливість хлопцям проявити себе в майбутньому на подібного роду стартах.
Найголовніше для мене, як для тренера, що вони всі прагнуть, хочуть і сумлінно трудяться. Для мене це головний показник.
- Важко бути головним?
- Краще не питай (посміхається). В кожній ситуації ти маєш приймати рішення. Береш на себе відповідальність. І не завжди твою думку поділяють інші. Це нормально, у кожного свої погляди, принципи, бачення, і все одно переживаєш за борців. Інколи почуваєш себе наче винним. А що стосується боротьби, отримую насолоду від роботи! Цей процес приносить тільки радість.
- Дякую за розмову і бажаю команді успішно виступити на Чемпіонаті Світу в Казахстані.
Розмовляв Олександр Пастухов