Mixsport. Семен Новіков: Хотів, щоб мій дебют був грандіозним

20:05 | 23 февраля 2020
11 лютого 2020 року Семен Новіков подарував українським вболівальникам привід для радості й гордості – завоював золото чемпіонату Європи з греко-римської боротьби, що відбувся в Римі.

11 лютого 2020 року Семен Новіков подарував українським вболівальникам привід для радості й гордості – завоював золото чемпіонату Європи з греко-римської боротьби, що відбувся в Римі. У фіналі українець впевнено переміг чемпіона Європи-2017, бронзового призера Європейських ігор-2019 і володаря трьох медалей чемпіонату світу угорця Віктора Льорінца. Для Семена це стало першим виступом на чемпіонаті серед дорослих. До цього він двічі ставав чемпіоном світу до 23 років, а також привозив срібло чемпіонату Європи в категорії U-23.

Семен розповів Mixsport, як він налаштовується перед змаганнями, чи є у нього шанс поїхати на Олімпіаду, як виглядає його тренувальний процес, що слід змінити в розвитку греко-римської боротьби і які книги він любить.

Вітаємо з перемогою! Які емоції у вас були, коли стояли на найвищому щаблі п"єдесталу і коли завдяки вам у залі лунав гімн України?

Дякую за привітання. Емоції незабутні, їх складно описати. До речі, гімн же грає без слів, тільки музика. Але емоції настільки сильні, що я сам почав його співати.

У категорії до 87 кг на чемпіонат Європи ви поїхали замість Жана Беленюка, який є чемпіоном світу, олімпійським призером й наразі найпопулярнішим борцем в Україні. Чи відчували через це тиск і додаткову відповідальність?

На мене це ніяк не впливало. Я був чинним чемпіоном світу до 23 років і був упевнений в собі. Лише хотів, щоб мій дебют на чемпіонаті Європи серед дорослих був грандіозним, так і сталося. Я їхав перемагати.

Як налаштовуєтеся перед змаганнями? Можливо, намагаєтеся від чогось абстрагуватися?

За день до змагань не заходжу в соціальні мережі, щоб не знати, хто мій противник.

Чому?

Хочу нормально поспати і не думати про своїх суперників (посміхається).

А вам вистачає часу підготуватися під конкретного суперника?

Я спочатку переглядаю лідерів, дивлюся відео з їхніми сутичками. І вже перед виходом на килим тренер розписує наш план дій.

У багатьох спортсменів є свої забобони: хтось не стрижеться перед змаганнями або ж виступає у «щасливій» формі. У вас є якісь свої прикмети?

Ні. Я вже пробував і стригтися, і голитися за день до змагань. Зі мною це не працює.

Як боретеся з хвилюванням?

У мене є хвилювання тільки на перших сутичках, потім я спокійний. Головне – хороший старт.

Під час чемпіонату все йшло за планом? Або були якісь форс-мажори?

Все йшло за планом. Єдине, перед тим, як вийти на фінальну сутичку, я згадав, що взяв з собою прапор, але забув викласти його з сумки і віддати тренерам. Але вирішив не думати про це, а зосередитися на сутичці. Адже в залі у когось точно є прапор.

За всю кар"єру у вас були моменти, коли щось не виходило і ви хотіли кинути боротьбу?

Раніше у мене так було після кожних змагань, які я програвав. Але мені не вистачало духу кинути справу свого життя. Потім я став чемпіоном світу і почав по-іншому реагувати на програші. Зараз після будь-якого невдалого змагання просто говорю собі, що потрібно більше тренуватися. Якщо програв, значить, десь розслабився і неправильно підготувався.

Ліцензія на участь в Олімпіаді-2020 у категорії до 87 кг вже є у Жана Беленюка. Ви плануєте спробувати поїхати на Олімпіаду в цьому році, але в іншій вазі?

Ліцензія не іменна, вона дається на країну, і поїхати може будь-хто. Поїхати в іншій категорії реально. Але я вже боровся в категорії 97 кг, це не так вже й легко. Все ж таки хочу виступати в своїй вазі, до 87 кг. Так мені найбільш комфортно.

Тож можемо чекати вас на Олімпіаді-2024?

Думаю, в 2024-му мені вже ніщо не завадить поїхати на Олімпійські ігри у категорії до 87 кг. Крім того, у мене є бажання поїхати на Олімпіаду і в 2028-му році. Головне, щоб дозволяло здоров"я.

Розкажіть, як виглядає ваш тренувальний процес.

Тренуюся щодня, крім неділі. У понеділок, вівторок, четвер і п"ятницю у мене ранкове тренування на килимі, а ввечері це може бути біг або силове тренування. У середу та суботу – гра у футбол і лазня. Іноді бувають тренування в басейні. Борець повинен володіти різноманітними навичками. У тому числі, розвиненим мисленням.

Чи виконуєте якісь ментальні вправи?

Під час зборів до нас приїжджають комплексні наукові групи. На комп"ютері робимо різні вправи на логіку і реакцію.

За вашими спостереженнями, наскільки активно боротьба розвивається в Україні?

Прогрес є і досить стрімкий. В Україні збільшилася кількість зборів, стали видавати більше екіпірування. Наскільки я розумію, вплинуло те, що наші борці привозять медалі з Олімпійських ігор і різних чемпіонатів. Завдяки цьому фінансування у нас більше, ніж у деяких інших видів спорту. Не все ідеально, але греко-римська боротьба в Україні розвивається.

Вам як спортсмену хотілося б щось змінити?

Потрібен більш індивідуальний підхід. Борець, який виступає в категорії 55 кг, не може тренуватися, як борець категорії 130 кг. Також всім видають однакові вітаміни. Але не може бути, що всім спортсменам підходять одні й ті самі вітаміни, у кожного організму є свої особливості. Наприклад, у мене, як виявилося, багато на що алергія і більшість вітамінів, що видають, мені не підходять. Хотілося б пройти розширений генетичний тест і, виходячи із нього, підбирати фармакологію. Спортсмен, який готується до Олімпіади або претендує на участь в ній, не повинен робити це за свій рахунок.

А зі сторони вболівальників вистачає уваги? Або хочеться більше?

Щороку в Києві проходить турнір. Зал дуже великий, але забитий не повністю, на жаль. Нас вже почали транслювати на телеканалі XSPORT, це важливо. Але хотілося би, щоб й інші канали показувати наші сутички, хоча б повтори.

Ті, хто захоплюються боротьбою, приїжджають підтримати збірну і на чемпіонати Європи, і на чемпіонати світу. Цього разу в Римі була величезна підтримка. Один вінницький клуб навіть приїхав вболівати за нас з дітьми. Фанати є, але, як правило, це або колишні борці, або ті, в кого родич або друг займається боротьбою.

На вашу думку, що необхідно, аби боротьба стала популярною серед більш широких кіл?

Від спортсменів потрібні, звичайно, хороші результати. Треба, щоб більше телеканалів показували боротьбу, щоб нас задіяли в рекламі. У самі змагання можна додати більше видовищності, наприклад, між фіналістами організувати дуель поглядів після зважування. Потрібно, щоб у борців була можливість після перемоги зробити щось цікаве, наприклад, як Жан Беленюк танцював гопак. Деякі судді негативно до цього ставляться. 

Зараз придумали цікаву фішку: голосування в історіях в Instagram. Викладають фотографію суперників і пропонують проголосувати за того, хто, на думку вболівальників, переможе. Це вже цікавіше для глядачів. Я, до речі, перед фінальною сутичкою проти угорця заходив подивитися результати. За мене було 48%. Подумав: «О, нормально так, є шанси!» (посміхається).

У вас же тепер теж є своя фішка – ви руками імітували постріл з автомата. Як ви це придумали?

Це перший раз я зробив щось подібне. Думав, що б такого цікавого зробити на камеру. Коли виходиш на килим перед сутичкою, потрібно зосередитися. А ось коли йшов, вирішив зробити такий жест, щоб прикольно виглядало. Всім сподобалось. Тренер сказав, що тепер це моя фішка. Я думаю над подібними штуками, але щоб їх робити, потрібно перемагати. Якщо завоював друге або третє місце, не будеш цим займатися.

Що більше за все любите в своїй професії?

Емоції, які може подарувати лише спорт. У півфіналі я програвав, але в останній момент вирвав перемогу. Це неймовірна радість. Звичайно, це небезпечно, не треба так робити (усміхається). Коли виграв у фіналі, не було таких емоцій, як коли вирвав непросту перемогу в півфіналі. Я не знав, які очки дали судді, але почув крики своїх вболівальників, зрозумів, що перемога моя і навіть сам закричав від радості.

Як відволікаєтеся від тренувань?

Зустрічаюся з друзями, дивлюся кіно, граю в комп"ютерні ігри, читаю книги.

А які книги читаєте?

В основному, з психології, беру з них деякі поради. Також подобається історична література і книги про видатних спортсменів. У мене великий список книг, які хочу прочитати.

Які у вас спортивні цілі та плани на цей рік?

Хотілося б потрапити на Олімпійські ігри і привезти золото. Але поки не уявляю, як це здійснити. Серед більш реальних – виграти втретє чемпіонат світу до 23 років.

А яка найголовніша мета?

Звичайно, золото Олімпійських ігор. Це найвище досягнення для борця. Також хочеться вигравати на світових першостях.

Ось уявіть, що ви завоювали олімпійське золото. Як думаєте, після цього ви розслабитеся, адже досягли мети, або захочете повторити успіх і перемогти на Олімпіаді ще раз?

Якщо мені на той момент буде до 30 років, то захочу ще раз виграти золото. Мені подобається перемагати, подобається увага до мене, подобається, коли беруть інтерв"ю і хочуть познайомитися.

На вулиці вже впізнають?

Ще ні.

А в соціальних мережах багато пишуть повідомлень і коментарів?

Поздоровлень і коментарів дуже багато. Поки виходить відповісти кожному, але відчуваю, що скоро вже не зможу.

Після перемоги на чемпіонаті Європи ви стали популярнішим, кілька ЗМІ брали у вас інтерв"ю. Чи не втомлюєтеся від такої уваги або вже звикли до цього?

Ні, поки не втомився. Тим паче, увага ж не вічна. Але коли почнеться підготовка до наступних змагань, я не зможу приділяти всьому цьому час.

Яку пораду можете дати нашим читачам, які йдуть до своєї мети?

Головне – вірити в себе і свою справу. Тільки так все і вийде.

Автор: Anna Krivko https://mixsport.pro/ua/blog/cempion-evropy-semen-novikov-hotel-ctoby-moj-debut-byl-grandioznym 

Источник
Борьба греко-римская 15:50 | 03 марта 2022 Росія та Білорусь відсторонені від участі у змаганнях Борьба греко-римская 13:50 | 27 февраля 2022 АСБУ вимагає від UWW виключити Борцівську Федерацію росії з членства Міжнарого світу боротьби Борьба греко-римская 19:05 | 24 февраля 2022 Увага! Наказ Міністерства молоді та спорту України Борьба греко-римская 18:50 | 22 февраля 2022 Тривають зори Борьба греко-римская 15:05 | 21 февраля 2022 Турнір О. Колчинського 2022: результати Борьба греко-римская 15:05 | 17 февраля 2022 Відкритий чемпіонат КДЮСШ "Школа спорту" пам"яті загиблих воїнів АТО та ООС Борьба греко-римская 18:50 | 15 февраля 2022 Борці Київщини завоювали дві медалі Кубку Польщі Борьба греко-римская 14:20 | 10 февраля 2022 ХV відкритий обласний юнацький турнір з греко-римської боротьби пам"яті Олексія Вакуленка Борьба греко-римская 14:05 | 10 февраля 2022 Зональний Чемпіонат України U15 та U17 пам"яті В.О. Гречишникова: регламент Борьба греко-римская 13:50 | 10 февраля 2022 Надія - 2022