Повернення до тренувань після COVID-19

22:35 | 04 июня 2021
Пандемія COVID-19 призвела не тільки до тяжких економічних наслідків, а й до значного зменшення рівня фізичної активності у мешканців багатьох країн Європи та світу.

Пандемія COVID-19 призвела не тільки до тяжких економічних наслідків, а й до значного зменшення рівня фізичної активності у мешканців багатьох країн Європи та світу.

Тож, які типи фізичних навантажень потрібні? Як повернутися до тренувань після COVID-19?

Ризики для фізичних навантажень після COVID-19

Попри те, що й досі вчені не мають повного розуміння деталей процесу видужання від COVID-19, проведені дослідження дозволили виявили кілька ключових факторів ризику.

Перший – це потенційні ушкодження серця, зокрема від вірусного міокардиту. Фізичні навантаження за наявності міокардиту пов’язані зі збільшенням захворюваності та рівня смертності. Наступний – тромбоемболічні ускладнення і довготривалий вплив на легені. І, нарешті, різноманітні психічні та психологічні наслідки після хвороби, зокрема посттравматичний стресовий розлад, тривожність та депресія.

Це не означає, що пацієнтам із такими симптомами категорично протипоказані фізичні навантаження. Однак для них потрібен значно більш прискіпливий медичний контроль та супровід, а також більш плавний період адаптації до навантажень навіть помірної інтенсивності.

Як відновити тренування після COVID-19

Тим, хто одужував від коронавірусної інфекції, часто складно не тільки повернутися до нормального повсякденного життя, а й відновити втрачену за час хвороби фізичну форму. Адже коронавірус вражає та змінює роботу багатьох тканин і органів, а тому варто бути надзвичайно пильним, аби не завдати додаткової шкоди здоров’ю надмірними навантаженнями.

Водночас, тим, хто одужує після COVID-19, важливо мінімізувати час, проведений зовсім без руху та хоча б невеликої фізичної активності, адже загальний стан організму може значно погіршитися через розлади, які супроводжують малорухливий спосіб життя.

Наразі немає універсальних рекомендацій, як повернутися до фізичної активності після COVID-19. Це зумовлено дуже широким спектром індивідуальних особливостей протікання коронавірусної інфекції. Саме тому кожен, хто одужує, має повертатися до фізичної активності дуже поступово, враховуючи свій загальний стан та рекомендації лікаря.

Для пацієнтів, які перехворіли на COVID-19 у легкій та середній формі, науковці спільно з клініцистами США нещодавно розробили низку рекомендацій.

Попри те, що кількість хворих COVID-19 у світі вже нараховує понад 100 мільйонів осіб, кількість досліджень щодо відновлення тренувань та занять спортом після коронавірусної інфекції наразі досить невелика.

На основі наявних даних фахівці з Інституту серця та судин Санґера (Північна Кароліна, США), оприлюднили принципи щодо повернення до занять спортом після коронавірусної інфекції для професійних атлетів та людей, які ведуть активний спосіб життя. Трохи згодом клініцисти Лікарні спеціальної хірургії Інституту спортивної медицини (Нью-Йорк, США), опублікували низку рекомендацій27 щодо повернення до фізичної активності пацієнтів з легкою та середньою формами тяжкості COVID-19.

Рекомендації стосуються шести основних категорій пацієнтів:

Тим, хто мав порушеннями роботи серцево-судинної системи, рекомендовано починати з вправ низької інтенсивності. Крім того, їм радять в цілому більше рухатися, аби знизити ризик тромбоутворення; Тим, хто мав серйозні проблеми із дихальною системою (зокрема пневмонію), рекомендують починати тренування принаймні через тиждень після зникнення симптомів, поступово збільшуючи навантаження і контролюючи інтенсивність та глибину свого дихання; Тим, хто мав проблеми із серцем, радять бути дуже обережними і повертатися до фізичних навантажень принаймні через 2–3 тижні після припинення симптомів хвороби, бажано під контролем кардіолога. Якщо пацієнт мав ускладнення у вигляді, наприклад, міокардиту, слід бути ще більш обережним та уникати значних навантажень протягом 3–6 місяців; Тим, хто мав шлунково-кишкові розлади через коронавірусну інфекцію (блювоту, нудоту, діарею, втрату апетиту), радять повертатися до тренувань поступово, вживаючи достатню кількість рідини та уважно стежачи за збалансованістю свого раціону; Тим, хто мав мав порушення, пов’язані з опорно-руховим апаратом (біль у суглобах та м’язах), не варто поспішати виконувати тренувальні навантаження, які були до хвороби; Тим, у кого не було особливих симптомів, якщо протягом тижня після негативного ПЛР-тесту на SARS-CoV-2 жодних відомих симптомів не спостерігається, рекомендують повернутися до фізичної активності, знизивши її на початку до 50% від звичайної інтенсивності.

Хоч би до якої із категорій належав пацієнт, дослідники наголошують на важливості перед початком повернення до фізичної активності прислухатися до порад лікаря й уважно моніторити реакції організму на навантаження. В разі погіршення стану слід одразу зменшити навантаження та звернутися до фахівців.

Правило семи днів

Вчені з Королівського шпиталю Бромптона (Лондон, Великобританія), наголошують на необхідності уникати значної фізичної активності протягом принаймні семи днів після зникнення симптомів. Ця рекомендація стосується пацієнтів, які мали легку та середню форми тяжкості протікання коронавірусної інфекції. Для тих, хто мав важчі прояви захворювання, час після зникнення симптомів може бути значно більшим.

Деякі дослідники пропонують для перевірки фізичного стану пройти 500 м по рівній поверхні. Якщо ви не відчуваєте надмірної втоми або задухи, можна безпечно повертатися до занять спортом. Однак цей критерій не є універсальним і може бути адекватно застосований лише для спортсменів та людей, які вели достатньо активний спосіб життя до хвороби.

Правило 50-30-20-10

На початкових етапах повернення до фізичної активності після одужання, пацієнтам із COVID-19 рекомендують дотримуватися правила 50/30/20/10, розробленого Національною асоціацією із силової підготовки США та Спільним комітетом Асоціації тренерів силової підготовки для використання протягом чотиритижневого періоду реабілітації.

Згідно з цим правилом, обсяг тренувального навантаження у перший тиждень після хвороби має бути на 50% меншим від рівня навантаження до хвороби. Протягом наступних трьох тижнів рівень навантаження має бути меншим на 30%, 20% та 10% відповідно. При цьому, слід уважно прислухатися до реакцій організму і в разі необхідності консультуватися з фахівцями та коригувати початковий план.  

Вчені також радять починати з невеликих навантажень, поступово збільшуючи їхню тривалість та інтенсивність. Не менш важливими є також повноцінне відновлення і відпочинок після тренувань.

Індивідуальний підхід

Автори рекомендацій наголошують, що кожен пацієнт із COVID-19 – унікальний, як у проявах хвороби, так і у швидкості одужання. Тому залежно від систем організму, які найбільше постраждали від вірусу, тяжкості перебігу захворювання повернення до фізичної активності може відбуватися не протягом тижнів, а навіть протягом місяців. 

COVID-19 – дуже підступна хвороба, особливості перебігу якої та широкий спектр індивідуальних реакцій ще тільки вивчають дослідники. Втім, фізичні навантаження будуть корисні як для профілактики захворювання (підсилення імунітету, зменшення рівня стресу), так і для повернення повноцінного фізичного і ментального здоров’я хворих на COVID-19. 

На сьогодні не існує єдиного універсального алгоритму повернення до фізичних навантажень, який би можна було застосувати для усіх пацієнтів із COVID-19. Однак врахування функціонального стану основних систем організму після COVID-19, уникнення значних навантажень протягом тижня після зникнення симптомів хвороби, а також правило 50-30-20-10 допоможуть максимально убезпечити тих, хто одужав, і зробити процес відновлення поступовим.

ТЕКСТ: Олександр Скороход

Джерело: https://kunsht.com.ua/ill-be-back-yak-povernutisya-do-sportu-pislya-kovidu/ 

Источник
Борьба греко-римская 15:50 | 03 марта 2022 Росія та Білорусь відсторонені від участі у змаганнях Борьба греко-римская 13:50 | 27 февраля 2022 АСБУ вимагає від UWW виключити Борцівську Федерацію росії з членства Міжнарого світу боротьби Борьба греко-римская 19:05 | 24 февраля 2022 Увага! Наказ Міністерства молоді та спорту України Борьба греко-римская 18:50 | 22 февраля 2022 Тривають зори Борьба греко-римская 15:05 | 21 февраля 2022 Турнір О. Колчинського 2022: результати Борьба греко-римская 15:05 | 17 февраля 2022 Відкритий чемпіонат КДЮСШ "Школа спорту" пам"яті загиблих воїнів АТО та ООС Борьба греко-римская 18:50 | 15 февраля 2022 Борці Київщини завоювали дві медалі Кубку Польщі Борьба греко-римская 14:20 | 10 февраля 2022 ХV відкритий обласний юнацький турнір з греко-римської боротьби пам"яті Олексія Вакуленка Борьба греко-римская 14:05 | 10 февраля 2022 Зональний Чемпіонат України U15 та U17 пам"яті В.О. Гречишникова: регламент Борьба греко-римская 13:50 | 10 февраля 2022 Надія - 2022